Avatar billede zexiqtri Nybegynder
12. maj 2005 - 23:06 Der er 3 kommentarer

Aktivering af 2 pc'ere med sammen prodduktnøgle

Hej jeg har lige købt en windows xp home og har lagt det på begge af mine 2 pc'ere. den første jeg satte xp på virkede fint nok.

Men på den anden efter jeg havde sat xp på. Skulle jeg have den aktiveres. Der står at jeg skal aktivere, men jeg har jo brugt min produktnøgle .

Skal jeg købe en xp cd mere med produktnøgle for at kunne bruge begge computere eller kan man ændre det på nogen måde ??
Avatar billede plazm Nybegynder
12. maj 2005 - 23:08 #1
Du skal købe en produktnøgle til hver af dine computere
Avatar billede halifax Nybegynder
13. maj 2005 - 02:37 #2
Hver pc kræver sin licens til XP.
Det du er igang med er WPA, Windows Product Activation, som der er en ganske glimrende artikel om her
http://aumha.org/win5/a/wpa.htm

Du kan også læse denne side "Ofte stillede spørgsmål om produktaktivering"
http://www.microsoft.com/danmark/license/piracy/activation/piracy_productactivation_faqproductactivation.asp
Avatar billede halifax Nybegynder
13. maj 2005 - 03:21 #3
Der er yderligere en DK side om produkt aktivering
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;da;302878#1d
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester