26. maj 2005 - 13:15Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Wireless LAN
Jeg har sådan et wireless lan kort i min bærbar og jeg kunne egentlig godt tænke mig at koble den sammen med min alm computer så den kan få internet derfra.. Men hvad skal jeg købe til min alm computer for at de kan arbejde sammen via wireless ? Og hvad koster det ? Og er det sikkert ?
Jeg har webspeed fra tdc... Og jeg har 2 netkort i min alm, også har jeg en ledning ind med webspeed og en ledning imellem den her og den bærbare.. .Det er den ledning jeg gerne vil slippe for
Det kan man ogs sagtens, men "den almindelige skal være tændt, for at den bærbare kan komme online.
Med en router, fungerer den som gateway, og så længe den er på nettet, så kan den trådløse bærbare også komme på nettet.
Du skal alligevel ud og købe isenkram for at få det trådløst til den bærbare, og derfor vil jeg stærkt anbefale dig at købe en trådløs router. Der er også i routeren, at sikkerheden ved det trådløse findes.
Jeg har nogen steder set, at man kan købe både trådløs router og trådløs netkort som en samlet pakke, og de er såmænd ikke så dyre.
Synes godt om
Slettet bruger
27. maj 2005 - 10:20#4
kr. 555,- i el giganten, for et topcom starter kit. Access point (Router) + USB adapter. mht. sikkerhed, så er det noget du selv skal sætte op. Hvis du bare sætter strøm til, så virker det, men det er piv åbent, som hvis du lagde et stik ude på fortovet.
Synes godt om
Slettet bruger
27. maj 2005 - 10:25#5
Du sætter AP'et direkte til dit webspeed modem, så bruger du kun en ip overfor webspeed, du skal dog taste dit bruger nummer ind igen, første gang du går på efter at du har sat routeren til, derefter vil alle maskiner køre igennem uden problemer. Spørg lige tdc cable, for de låser på mac' så måske skal den lige frigives.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.