Avatar billede langthjem Nybegynder
28. maj 2005 - 14:27 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Embedded streaming

Jeg har lavet en løsning, som virker, men langfra optimalt.
Jeg sender en fil (Mest WMV) binært fra serveren (for at kunne kontrollere om filen kan gemmes lokalt eller ej) og viser den på nuværende tidspunkt i en embedded Windows Media Player.

Det er ikke optimalt, for der er brugere som ikke kan se videoerne, bl.a. er der lidt problemer i Firefox og såvidt jeg ved virker det slet ikke på Mac.

Er der nogen som sidder inde med en bedre løsning?
Avatar billede olebole Juniormester
28. maj 2005 - 18:58 #1
<ole>

Da den løsning, du bruger nu, ikke forhindrer, man kan gemme dine filer på maskinen, er det spørgsmålet, om du ikke bare skal undlade sære krumspring  :)

Hvis man ikke ønsker at dele  nogle specifikke data med andre, hører de ikke hjemme på WWW, hvor hele grundidéen jo er, at alt skal være tilgængeligt for alle - og de tilhørende teknologier derfor ikke er indrettet til at forhindre download af data.

Ophavsret er din eneste realistiske beskyttelse af data på WWW. Er det ikke nok, vil jeg anbefale, du undlader at bruge WWW  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede langthjem Nybegynder
31. maj 2005 - 09:20 #2
Jeg er helt enig med dig, under normale omstændingheder, men problemet her er at jeg skal kunne bevare disse filmklip på serveren da nogle kun er tilgængelige for betalende medlemmer, så jeg vil undgå at de gemmes og deles. Jeg er godt klar over at man kan gemme film bl.a. vha. programmer som WM Recorder, men jeg vil bare beskytte imod "Gem som...", derfor embedding.
Avatar billede langthjem Nybegynder
01. juni 2005 - 10:46 #3
Men anyway, mit spørgsmål går mere på hvordan man embedder en player sådan at så mange som muligt kan se klippene uden problemer!
Avatar billede langthjem Nybegynder
10. oktober 2005 - 10:12 #4
Åbenbart ingen forslag, lukker spørgsmålet!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester