Hej Hyde
Jeg har en lille ide, der måske kan hjælpe dig. Det er noget jeg selv bruger, når jeg er totalt lost. Prøv at gå ind under project -> references og project -> components i Visual Studio og se om der er nogen referencer, der kan have noget at gøre med dit webcam. Hvis du har installeret softwaren til dit webcam og der er nogen dll\'er, der er blevt installeret, så vil de være med i disse lister.
Hvis ikke så er du fucked - <GRIN> nej bare rolig jeg laver bare sjov. Men det er ikke en nem ting du spørger om og det kommer til at koste dig lidt blod sved og tåre. Det du skal have fat i, er nemlig Logitech\'s QuickCam SDK!!! TADAAAA ok hold the applause. Hyde du skal simpelthen ind på Logitechs developer website
http://developer.logitech.com/ - registrere dig som udvikler (det er gratis) og hente deres Software Development Kit (SDK), som vist nok også kan bruges i Visual Basic, det skriver de da i hvert fald selv.
Og så er det bare ellers om at komme igang med, at skrive dit eget bibliotek. Men hvem ved - måske møder du en anden udvikler i deres forum, som allerede har et bibliotek, som du kan bruge.
Jeg håber det kan hjælpe dig videre og sorry jeg har ikke selv et QuickCam. Så jeg kan ikke skrive et bibliotek til dig.
Hilsen
JiveFive