Avatar billede sim00n Praktikant
13. juni 2005 - 02:06 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Gmail Pop3 probs.

Hey.. Jeg er lige begyndt at bruge min Gmail... Men jeg kan ikke få den til at du med mit Outlook Express program...

Jeg har aktiveret Pop3 på gmail, og gjort det der stod i deres guides om det.. Men når jeg så trykker Send og Modtag (i outlook), spørger den efter koden til min email.. Jeg skriver den rigtige kode (har både prøvet med store og små bogstaver) men den spørger bare efter koden igen... Hvis jeg så trykker anuller, står der noget med at koden var ugyldig.

Synes det er lidt underligt når koden ER korrekt... Jeg har også lige prøvet at skifte den og så prøve igen (med den nye kode), men det hjalp ikke..

Nogen herinde der kan hjælpe?
Avatar billede levich Nybegynder
13. juni 2005 - 07:25 #1
I outlook express menuen vælg funktioner -> konti -> vælg gmail -> egenskaber -> fanebladet servere -> sæt kryd ved "gem kodeord".
Avatar billede levich Nybegynder
13. juni 2005 - 07:26 #2
En lille rettelse: Det hedder "gem adgangskode" i stedet for.
Avatar billede sim00n Praktikant
13. juni 2005 - 23:59 #3
Jeg tror ikke du har læst mit problem ordenligt. Jeg siger at jeg skriver koden korrekt. Desuden har jeg også sat den til at huske adgangskoden..
Avatar billede levich Nybegynder
14. juni 2005 - 00:04 #4
Ok. Jeg har for en uge siden hjulpet en kammerat med nøjagtig det samme problem: gmail der glemte adgangskode i outlook express. Jeg tror at du følger den rigtig metode, du har måske blot tastet forkert el.lign.
Avatar billede freddy04 Nybegynder
14. juni 2005 - 00:10 #5
Lyder mystisk - min virker fint i outlook express, er du sikker på kontoen er sat rigtigt op og pop er valgt i gmailen ?

http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13273
http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13276

Måske deres servere er nede? jeg har oplevet nogle gange hvor jeg ikke kunne komme på, men password fejlen lyder bare ret konkret
Avatar billede sim00n Praktikant
14. juni 2005 - 16:32 #6
Der skulle åbenbart gå 24 timer før pop3 virkede.. Det jeg gjorde var at aktivere pop3 i mine gmail settings.. Og så virkede det først ikke men nu gør det..
Avatar billede sim00n Praktikant
14. juni 2005 - 16:32 #7
..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester