Avatar billede nicabra Nybegynder
17. juni 2005 - 20:49 Der er 3 kommentarer

Program til at styre Up/Dl på lokalt netværk

Jeg skal bruge et program der kan registrer når nogle computere på et lokalt netværk, styret via ip'er, skal bruge noget båndbredde (eks, ved at de åbner en browser). Dvs. når de skal det så skal programmet automatisk kunne skrue ned for up/dl for en bestemt maskine på netværket.
Hvilket program vil I anbefale?
Avatar billede bufferzone Praktikant
17. juni 2005 - 21:27 #1
kik på programmerne her

http://www.netlimiter.com
http://www.bandwidthcontroller.com

Der kan noget i den retning
Avatar billede nicabra Nybegynder
04. juli 2005 - 11:36 #2
Netlimiter fryser på min pc, og jeg kan ikke få filrene i bandwith controller til at fungere optimalt... Andre idèer?
Avatar billede user10201020 Nybegynder
20. september 2005 - 08:23 #3
QoS hvis de routere / switche supportere det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester