Avatar billede c-p-h Nybegynder
01. august 2005 - 10:46 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Problemer med en Roland CAMM-1 skæremaskine

Jeg har en  Roland CAMM-1 (CM-24) skæremaskine. Den skal tilsluttes en ny computer som af gode grunde ikke har en serialport. Derfor er det blevet købt en kabel som konvatere forbindelsen til USB port.

Jeg har downloadet RWD-029 CAMM-1 DRIVER for WindowsXP/2000/NT4.0 Ver.2.70 driveren fra http://dg4.roland.co.jp/en/down5oad.html men det er som om den ikke kan se dette kabel som gør jeg kan tilslutte skæremaskinen en USB port.

Hvad skal jeg gøre?
Avatar billede screem_brille Novice
01. august 2005 - 10:59 #1
køb et PCI seriel indstikskort ?
Avatar billede c-p-h Nybegynder
01. august 2005 - 11:02 #2
Har du eventuelt et link hvor jeg finder det?
Avatar billede japping Nybegynder
01. august 2005 - 11:13 #3
Her kan du finde det samt forhandlere:
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=67143
Avatar billede venturer Nybegynder
01. august 2005 - 11:22 #4
Det er ikke unormalt at "specielt" hardware beregnet til serielt interface IKKE fungerer når det er en USBtilSERIEL dongle der bliver brugt. Jeg har oplevet problemet ude ved en del kunder når de bruge en nyere laptop.
Avatar billede screem_brille Novice
01. august 2005 - 12:57 #5
har du en ISA port i din maskine har jeg nok et kort du kan få ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester