Avatar billede dragnor Juniormester
10. august 2005 - 16:39 Der er 21 kommentarer og
1 løsning

Hvilket program skal jeg bruge?

Hej alle sammen,

Jeg skal lave en hjemmeside og er villig til at sætte mig ind i et program, for at kunne lave det.

Det som jeg søger svar på hos jer derude er hvilket program jeg skal bruge hvis jeg ønsker at lave en hjemmeside hvor der er et forum, og hvor man kan ligge billeder ind.
Samtidig kunne jeg godt tænke mig at vide hvilken bog som kan bruges når man skal sætte sig ind i programmet, det vil sige en slags opslagsværk som man kan bruges til støtte under udførelsen af hjemmesiden.

Mvh

Dragnor
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
10. august 2005 - 16:48 #1
Prøv at tage et kig på dette spørgsmål fra forumet... Mon ikke oplysningerne der kan hjælpe dig lidt på vej ???
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
10. august 2005 - 16:48 #2
HOV

http://www.eksperten.dk/spm/638581

Glemt linket...*G*
Avatar billede roenving Novice
10. august 2005 - 16:49 #3
De mest indlysende valg er php eller asp, og om du skal bruge det ene eller det andet kommer først og fremmest an på, hvilke muligheder, du har hos din udbyder, men også hvilken kode-stil, du ønsker at benytte dig af ...

-- phps kodestil og syntaks er i nogen grad taget fra c-familien, mens asp oftest kodes i vbscript, men også kan kodes i mange andre sprog !-)
Avatar billede majsmarken Nybegynder
10. august 2005 - 16:49 #4
Avatar billede dragnor Juniormester
10. august 2005 - 16:53 #5
Hvilket program kan anbefales til php sproget?
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
10. august 2005 - 16:57 #6
dragnor

PHP kan bruges i både DW og GL... men vil nok foreslå dig DW i den sammenhæng, da DW's undertølste af DB ol. er noget bedre en GL's
Avatar billede dragnor Juniormester
11. august 2005 - 07:48 #7
hvilken bog kan anbefales hvis man skal lære at bruge php sproget, helst en bog med eksempler hvis det findes?
Avatar billede olebole Juniormester
11. august 2005 - 20:29 #8
<ole>

Personligt vil jeg råde dig til at gå i en stor bue udenom Adobe GoLive. Oprindelig hed programmet GoLive Cyberstudio - men siden Adobe købte det omkring årtusindskiftet, har de i skuffende grad undladt at udvikle på det.
Det betyder bl.a, det skriver en alt for stor, uhensigtsmæssig og proprietær kode. Helt galt går det, når man bruger dets indbyggede Actions (små JavaScripts, der svarer til DW's langt bedre Behaviors).

Hvis man vil bruge et WYSIWYG-program, er DreamWeaver et langt bedre bud. Koden, den spytter ud, ligner langt mere den kode, en professionel koder skriver - og er derfor lettere at vedligeholde, videregive - og ikke mindst: Få hjælp til  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
11. august 2005 - 20:37 #9
OleBole>>
"Hvis man vil bruge et WYSIWYG-program, er DreamWeaver et langt bedre bud. Koden, den spytter ud, ligner langt mere den kode, en professionel koder skriver - og er derfor lettere at vedligeholde, videregive - og ikke mindst: Få hjælp til  :)"

Det kan vi jo nok diskutere herfra og til dommedag...*G* ... (Men du bør lige teste CS2...*S*)
Klart DW har langt støre suport ol Og ikke minst dens DC.... Men GL har også sine fordel...Bla slå GL DW i dens CSS ;-)
Og den med dårlig kode vil jeg da gren se eksempler på ??? GL skriver lige så ren HTML som DW
Avatar billede roenving Novice
11. august 2005 - 22:24 #10
Ingen af deres grafiske interfaces kan alligevel skrive velformet kode, så hvis man selv har en anelse fornemmelse for html, bør man _kun_ håndkode !-)
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
11. august 2005 - 22:28 #11
roenving

*S*... Jamen jeg har ingen hænder ??? ...*S*
Avatar billede olebole Juniormester
12. august 2005 - 00:25 #12
jesper-moeller >> det undrer mig ikke, at der er folk, der gider diskutere den slags herfra og til Dommedag - og se bort fra, hvad man umiddelbart ser, når man betragter et stykke kode fra programmet ... jeg gider dog ikke  :)
Dit indlæg minder mig i øvrigt lidt om en vis TV-reklame med en KarlSmart, der gerne vil købe snaps til aftenens Bacgammon spil og sildebord. Det ville være formålstjenligt med lidt færre forkortelser - eller brug af standardiserede. Jeg håber i hvert fald, du forstår lidt mere af mine indlæg  ;o)

Hvis du tror, dårlig kode ikke kan være ren, er der noget, du komplet har misforstået. At en kode validerer, betyder ingenlunde, det er en god kode:
    God kode er altid valid kode.
    Valid kode er langtfra altid god kode.
Avatar billede roenving Novice
12. august 2005 - 00:35 #13
Årh, lad nu vær, enhver sætning, der validerer fuldstændigt til dansk grammatik giver da mening ...

Ålen slog et slag med halen, da den lå på stegepanden.

Tjah, joh, man kunne vel egentlig fastholde noget grammatisk korrekt ved at udskifte nogle ord:

olebole foredrog en sporvogn fra storetåen, selvom koen fløj igennem månen
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
12. august 2005 - 00:50 #14
*G*... Jeps... Semasiologi kan være en vanskelig men sjov størelse...*G*

"Nede på fortovet står Nielsen og maler Sørensen. Bagved står Jørgensen og tømrer Hansen sammen. For lidt siden gik Larsen og smed Christensen hen ad gaden. I en port står Andersen og slagter Jensen og nu kommer Schmidt og fisker Holm op af en kælder."
Avatar billede olebole Juniormester
12. august 2005 - 01:30 #15
yups ... to poeter GoesLive. WYSIWYG ...... "mmm-hmmmm - but I ain't sure, I want what I get"  ;D
Avatar billede roenving Novice
12. august 2005 - 01:33 #16
-- er det et begreb, jeg ikke kender, det der BIASIWWIG ?-)
Avatar billede olebole Juniormester
12. august 2005 - 02:28 #17
- nu ved jeg jo, hvad du dagligt svarer på her på stedet ... så: "Ja - absolut!"  *LooOooL*
Avatar billede olebole Juniormester
12. august 2005 - 02:30 #18
Oooops ... jeg troede, du skrev: "-- er det et begreb, jeg kender, det der BIASIWWIG ?-)" - og det giver jo en hel anden mening  :D
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
12. august 2005 - 02:48 #19
Nu vi er ved den slags..... så syntes jeg der burde indføres en Onomatopoeia attribute til CSS standarten.....

(Er da synd de døve ikke får glæde af de sjove lyde på nettet)
Avatar billede dragnor Juniormester
12. august 2005 - 10:46 #20
Mange af jer har næsten skrevet det "samme", men jeg synes olebole gav et langt og fyldigt svar, skriv et svar og modtag dine point
Avatar billede dragnor Juniormester
27. april 2006 - 12:53 #21
skal du ikke have dine point olebole?
Avatar billede olebole Juniormester
27. april 2006 - 16:12 #22
Ooops ... dette spm. har jeg da helt overset ... sorry  :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester