Avatar billede Slettet bruger
21. august 2005 - 16:53 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Laptop til under 5.000 kroner, gerne under 4.500 kroner.

Erfaringer og anbefalinger efterlyses inden køb af laptop til under 5.000 kroner, gerne under 4.500 kroner.

Målgruppen er ikke-teknisk universitetsstuderende (humaniora). De applikationer, der skal køre på den er Office pakken og lignende. Ingen spil, ingen PhotoShop eller andre grafik-intensive programmer. Ingen DVD-afspilning. Ingen MP3 afspilning.

Egen research har spottet de lave IBM modeller, som jeg personligt har gode erfaringer med. Stabile, og overlever fald fra rimelig stor højde uden skade :-)

Kan der spares noget ved at købe maskinen i Flensburg eller via Internettet? Har nogen erfaringer?
Avatar billede mrrius Nybegynder
22. august 2005 - 10:47 #2
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=140153

Denne her , den har dvd brænder, 40 gb harddisk og 256mb ram
Avatar billede mrrius Nybegynder
22. august 2005 - 10:56 #3
jeg kan ikke finde en til under 4500 , som samtidig har en cpu eller ram i sig.
Acer er et meget kendt mærke, nok den mest solgte mærke i verden.

Stabiliteten , er nok den samme ved de fleste mærker , det er nok mest det menneske, som bruger den , som kan gøre den ustabil , ved forkert brug ( f.eks downloadning af programmer med virus , eller programmer som konflikter med andre programmer.
Hvis computeren skal bruges til f.eks at sortere imellem mange kunder, varer osv , eller statestik , så skal du nok holde dig langt væk fra celeron cpuér , da det arbejde kræver en cpu men masse af cache i sig.
Til alm text behandling , kan du bruge hvad som helst.
Ang køb i udlandet , det er vel for så vidt ok , men ved fejl på udstyr , kan det man sparede i moms, vise sig at blive dyrere i porto.
Avatar billede Slettet bruger
27. august 2005 - 10:19 #4
>mrrius læg venligst et svar. Så mener jeg du og james bør dele points'ene
Avatar billede mrrius Nybegynder
05. september 2005 - 13:18 #5
ok :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester