Avatar billede brian_j Nybegynder
08. november 2005 - 08:50 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

hvor meget båndbredde tager internetradio

Jeg har nogle brugere der høre internetradio (P3-netradio, og sky-radio) hvor meget båndbredde tager det. De har en 100Mbit lan forbindelse, men kun en 4Mbit internetforbindelse.
Vil man kunne mærke forringelse af andre jobs, som f.eks. tilgang til filserver, når de alle (5 stk.) høre internetradio?
Avatar billede christoffero Nybegynder
08. november 2005 - 09:09 #1
Det skulle snildt kunne køre, mener maks de tager 15-35kb/sec og i skulle gerne have i 450kb/sec til rådighed minimum
Avatar billede christoffero Nybegynder
08. november 2005 - 09:09 #2
http://www.statbar.nl/
Prøv at hent det, gå ind i options i programmet og tilføj "network traffic meter" også kør en radio så kan du i hvertfald se det
Avatar billede caspers Nybegynder
08. november 2005 - 11:28 #3
Dette og alle andre spørgsmål om trafikken kan du besvare selv ved brug af Netloggerse se: http://exp.dk/artikler/825
Men den simple løsning kom christoffero jo med. Jeg tror man kan vælge mellem tre kvaliteter 32, 64 og 128kbit/s og 5 gange 128 giver jo kun en belastning på: (5*128kbit)/4000kbit = 16%
Avatar billede theprofessor Nybegynder
08. november 2005 - 13:36 #4
Hvis du har en 4M/128KB ADSL forbindelse skulle der gerne være båndbredde nok til både netradio, streaming video, osv. Der er dog lidt forskelle i sendeformatter, f.eks. DR bruger kun RealAudio mens internationale TV stationer som CNN bruger RealAudio, Quicktime, og Windows Media format. Desuden er der masse af sites, der tilbyder netradio, så du hurtigt kan finde frem til hvilken bit-encoding og audio/video format, der er best for jeres brugere.
Avatar billede brian_j Nybegynder
08. november 2005 - 13:50 #5
Jeg er mest bekymret for om det påvirker hastigheden på resten af netværket, så f.eks. tilgang til filserver bliver dårligere.
Avatar billede brian_j Nybegynder
10. november 2005 - 20:53 #6
16% båndbredde er jo også noget, det må da påvirke resten af nettet.
Hvad med brugerens egen PC, tager det krafter fra denne, eller er det minimalt?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester