Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
20. november 2005 - 17:54 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Næsten samme produkt i en underliggende mappe, er der en relation

Jeg har et engelsksproget produkt liggende i roden, og en dansksproget version af samme produkt i en underliggende mappe jeg kalder for "/dk/". Det virker somom det danske produkt har en relation til det engelske produkt der ligger i roden. Ved fx autopostback events, bliver der hentet engelske priser i stedet for danske. Prøver jeg at uploade en web.config fil til det danske produkt, melder den fejl - derfor har jeg slettet den i mappen til det danske produkt (eftersom jeg ikke bruger den til noget). Kan dette have en indflydelse?

Et tillægs sprøgsmål:
Jeg har lige uploadet en rettet udgave af "priser.cs" - men det er stadigvæk de gamle priser der bliver brugt! Hvordan kan dette være?

Hilsen,
Bjarke
Avatar billede driis Nybegynder
20. november 2005 - 19:46 #1
Problemet er at når .NET kigger efter assemblies til dine sider, kigger den først  i roden af sitet, dernæst i bin mappen. Så /da mappen kommer til at bruge de assemblies, der ligger i /bin. Jeg vil tro det kan løses ved at oprette da mappen som en Virtual Folder i IIS.

At du uploader priser.cs, ændrer ikke funktionaliteten. Koden skal kompileres først, og det er indholdet af dine assemblies i bin mappen, der køres på siden.

Kodefiler (.cs) bør ikke være tilgængelige på et site, og der er intet behov for at uploade dem.
Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
20. november 2005 - 19:55 #2
Aha... tak for hjælpen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester