under DHCP SERVER config er der en linie der hedder DOMAIN. Her skrev jeg webspeed.dk læste et sted at en anden havde løst problemet sådan men desværre hjalp det heller ikke
Det er en Linksys WRT54G og ja har prøvet at sætte routeren op med statisk IP, men det gav ikke noget resultat.
Det er ikke firmware den er gal med da jeg har prøvet routeren hjemme hos mig selv og her virker den fint, dvs. problemet er kun når den kører igennem webspeed hos min mor.
Hvad jeg har læst her på eksperten så er der MANGE der har haft problemer med webspeed og der ikke er kontakt fra router til Internet..... hmm
Mht firmwaren, så er det hørt før, at firmwaren i routeren ikke kunne snakke ordentligt med dhcp serveren. Men når du har prøvet med statisk, så er det jo ikke umiddelbart problemet
Og du har selvfølgelig kontrolleret kablet også..
Selv har jeg ikke oplevet problemer med webspeed og de routere jeg har haft
Jo kabler er okay dog er der ikke nogen der har kunnet svare på om jeg skulle bruge et krydset kabel mellem router og modem????
Snakkede med Webspeed tidligere og den MAC adresse som er registeret hos dem er den samme som jeg har clonet min router med... pænt mærkeligt det ikke virker.. nå men planen er at kontakte Webspeed i aften bede dem slette MAC adressen og prøve igen så må jeg håbe det giver pote:-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.