Avatar billede maudy Nybegynder
24. december 2005 - 15:31 Der er 4 kommentarer

mit net er utrolig langsomt

hej :)
først vil jeg sige god jul og godt nytår.

men til sagen
En dag da jeg startede computeren, kørte netværket bare helt vildt langsomt. Jeg har aldrig hadt sådan nolgle problemer før. Alt det andet kører dog optimalt, som fx mapper og wordprogrammer. men lige præcis, alt det der kræver netforbindelse kører langsomt, som fx MSN Meesenger.

nogle der ved hvad der kan være galt?
Jeg har fået min computer tjekket for virus, og der var ingen ting.

Maudy
Avatar billede clausj Nybegynder
24. december 2005 - 21:57 #1
Har du messenger plus?  det kan være årsag til mange problemer har jeg hørt....  Har selv fjernet det fra min maskine pga. samme..... På windows Job-listen kan du se om der er en "process" der brænder cpu-energi af, og hvilken. For mange antivirusprogrammer og antispyware-programmer på samme tid kan også få alt internetkommunikation til at køre LANGSOMT....  c.j.
Avatar billede vejmand Juniormester
25. december 2005 - 11:01 #2
Jeg har haft samme problem. Læste andetsteds at følgende skulle hjælpe, og det gjorde det!

Clear Windows XP DNS cashe

Start -> Kør -> Tast CMD -> skriv ipconfig /flushdns
Så skulle du gerne kunne mærke en forskel.
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
26. december 2005 - 21:39 #3
Avatar billede relove Nybegynder
29. december 2005 - 21:01 #4
Hej og glædelig bagjul

Jeg har et lignede problem. Jeg har kigget i min jobliste og kan se at "Aktiv system process" bruger nogengange næsten 100%, den hopper meget op og ned skal det siges
Jeg opretter selvfølgelig en spg. så personen der svarer på dette får point.
Der er nu 60 point ude.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester