Avatar billede dyne-jensen Juniormester
28. december 2005 - 16:32 Der er 1 løsning

Køb af ekstra RAM

Jeg er på udkig efter nogle ekstra RAM til computeren. Gerne 1 GB eller 2 GB. Jeg ved bare ikke hvilke RAM, der passer til min computer. Mit bundkort er et: "Shuttle Spacewalker MV42N". Der står også i manualen, det er et: "Pentium 4, 478-pin processor based DDR Mainboard".

På en tegning af bundkortet, er der i alt 4 RAM slots. De står parvis. De to første er "168pin SDR DIMM Slots", mens de sidste to er "184pin DDR DIMM Slots".

Betyder dette, at der både er SD-RAM og DDR-RAM i computeren, eller hvad?

Hvis jeg skal vælge det mest optimale til min computer, hvad skal jeg så vælge?

Og hvad er DDR SDRAM?

Kan jeg f.eks. bruge PC3200 RAM?
Avatar billede dyne-jensen Juniormester
29. december 2005 - 16:50 #1
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester