Avatar billede andersm Nybegynder
28. april 2001 - 17:12 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Excel

Ok, jeg har et regneark over de lønnede freelance jobs jeg har gang i. I bunden af regnearket laver jeg en total som viser det beløb jeg har til gode hos de forskellige kunder. I en celle har jeg en værdi som enten er Ja eller Nej - denne værdi skrives med alm. tekst Ja - Nej, det jeg ønsker er en formel der siger medtag kun informationer i det samlede resultat hvis eks. I23 = Nej (I = den kolonne hvor jeg har Ja/Nej)

Lidt mere excel agtigt altså:

=SUM(F5:F45)if I5:I45 = Nej

Det burde jo ikke være så svært at fikse den, men jeg er ikke lige så skrap til at lave formler i Excel.

Venlig hilsen
Anders Mogensen
Avatar billede jerner Nybegynder
28. april 2001 - 17:28 #1
SUM.HVIS
hedder den formel, du skal bruge.
Prøv denne her:
=SUM.HVIS(I5:I45;\"=nej\";F5:F45)

Med venlig hilsen
Avatar billede andersm Nybegynder
28. april 2001 - 17:42 #2
Prøver den lige.

VH
Anders
Avatar billede andersm Nybegynder
28. april 2001 - 17:43 #3
Hold kæft du er sej!!! Seriøst, det var fedt.

Tusind tak for hjælpen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester