<div id="main"> <div id="spalte1"> noget indhold.. </div> <div id="spalte2"> noget<br />indhold<br />der<br />er længere end det i spalte '1'... </div> </div>
se nu har jeg to spalter ved siden af hinanden. Men så er problemet: hvordan får jeg spalte2 til at "hive" div.main med sig ned sårn så teksten ikk ryger udenfor div.main's baggrund?
-- men det er så nok også nogle år for tidligt at bruge xhtml, da det er svært at finde nogle brugere, hvis browser fortolker koden som andet html4 tagsoup, og også xhtml mangler en del i at være funktionelt !o]
-- og det er en af de meget udbredte 'fordomme' ...
-- der er mange ting, du ikke kan bruge i xhtml-strict, men lige tabeller er ikke en af dem, derimod er f.eks. target og en hel del javascript collections og metoder ikke brugbare, nogle giver simpelthen ikke mening i et xml-koncept !-)
-- css er udviklet til html4, hvor også divs blev introduceret, men kun at opbygge sider med (absolut positionerede !-) divs er en fejlfortolkning af de problemer, man før html4 havde med at lave layout på html-sider, der som oftest indebar mylliarder af spacer.gifs og nestede tabeller i overflod !o]
-- bruger man tabeller til det, de er specielt gode til, f.eks. at synkronisere højder af principielt uafhængige elementer eller stille elementer ved siden af hinanden er det præcis på sin plads at benytte den slags element ...
-- ender man så med de dybt nestede elementer, bør man tage sit design eller udførelsen af det op til revision; ofte er to lag tabeller den klareste og nemmeste måde at udføre en bestemt opgave, men ca. det bør også være grænsen før man bryder siden om !-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.