Avatar billede horus Nybegynder
15. februar 2006 - 11:43 Der er 1 kommentar og
1 løsning

BC30456: txtMinutter is not a member of _Default

Får følgende fejl når jeg loader en af mine sider:

BC30456: 'txtMinutter' is not a member of '_Default'.

txtMinutter er en ASP:TextBox der genereres dynamisk via Page_Load og placeres i en placeholder.

I forskellige funktioner i min code-behind-file refererer jeg til txtMinutter og det er årsagen til fejlen.....

Det må vel hænge sammen med at txtMinutter først genereres ved "load" mens codebehind filerne åbenbart "tjekkes" inden da og derfor er der naturligvis reference til et felt der ikke findes (endnu).

Hvordan undgår jeg dette ? Skal jeg oprette TextFeltet INDEN Page_Load - og i så fald hvor ?

Håber det er tydeligt nok, hvad jeg er ude efter.

Horus
Avatar billede snepnet Nybegynder
18. februar 2006 - 01:18 #1
hvordan sætter du den ind, og hvordan refererer du den? (send et par kodelinier).
(det lyder umiddelbart som om du bare skal oprette den som en klassevariabel - og så instantiere den i forbindelse med at du genererer siden).
mvh
Avatar billede horus Nybegynder
04. september 2006 - 09:21 #2
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester