Avatar billede bumble Praktikant
15. februar 2006 - 20:16 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Streaming til harddisc vha. WMP

Jeg ser en del ting i min Windows Media Player, en del af det, kunne jeg godt tænke mig at gemme til senere gensyn. Er det på nogen måde muligt at få WMP til at smide det den streamer fra nettet ned på harddiscen?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
15. februar 2006 - 20:23 #1
hvis du buffer hele klippet, kan det være det ligger i temp-mappen, men mig bekendt er der ikke den funktion i wmp.
Prøv streamdown..
Avatar billede levithan Nybegynder
15. februar 2006 - 20:26 #2
du kan ikke gemme streams via WMP  der skal du bruge et 3 parts program

WM Recorder
http://all-streaming-media.com/record-video-stream/record-streaming-video-windows-media-and-real-video.htm
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
15. februar 2006 - 20:36 #3
Avatar billede Tony Juniormester
15. februar 2006 - 20:53 #4
I WMp åben: 'Filer' > 'Gem som...'

Hvis du ikke kan det, så er det fordi medieejeren ikke mener du skal kunne det og ønsker at beskytte sine medier. På den anden side er der ingen garanti for, at det er mediejerens mening, at du skal gemme lokale kopier af medierne blot fordi du kan. Det bedste er altid at indhente (skriftlig) tilladelse til kopiering, så er du på den sikre side.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester