RENTE udregner jo renten for dit lån med et vist afdrag over en bestemt tid. felt1 er antal år (eller mdr) som lånet strækker sig over felt 2 er ydelsen pr år (eller mdr) felt 3 er det oprindelige lånebeløb felt 4 er afdraget første 0 er fremtidig værdi = 0 kr skyldes efter felt1 år.. andet 0 angiver at betalingen sker ved periodens slutning
så det du har i RENTE() formlen er lånets reele årlige rente den normale rente beregnings formel bruges så til at kalkulere lånerenten for de 12 år lånet løber over: (lånerente+1)^12-1=samlet rente: f.eks 9% lån
(0.09+1)^12-1=1.81=181%
MATEMATISK BRUGES: renteformlen: k[n]=k[0]*(1+r)^n kan r findes som n-rod(k[n]/k[0])=1+r r=n-rod(k[n]/k[0])-1
Det er korretk - det er fordi at renten ikke kan isoleres matematisk in annuitetslåneformlen - man bliver nødt til at ilterere sig frem til den.
Det er den funktion som Excel implementerer i RENTE funktionen og som så iltererer mod den endelige rente.
Du kan evt. lave et javascript med et gæt, og så lave et start rente gæt på. f.eks 10 % og så korrigere denne efter om den rammer inden for et given interval.
Beklage at hjælpen ikke kan blive mere konkret, men det lader til at dit problem er rimeligt abstrakt og specifik
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.