Avatar billede roscoe27 Nybegynder
04. april 2006 - 07:11 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

flytning af stor DB

Hej,

Jeg skal have flyttet en relativ stor MySQL DB med bl.a. 9000+ brugere fra én udbyder til B-one.

Mit problem er at overførelsen kikser hver gang på grund af størrelsen. Min DB er på ca. 40 MB.

Har prøvet en del programmer efterhånden. Nogen, der har erfaring med noget, der faktisk virker?

/ Claus
Avatar billede hmortensen Nybegynder
04. april 2006 - 08:09 #1
Er det eksporteringen eller importeringen der fejler ?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. april 2006 - 10:01 #2
Hvis du kun har adgang til phpmyadmin, og ikke har direkte adgang til databasen, så er du i problemer. Man kan generelt ikke arbejde med store (sådan rigtig store) ting alene med phpmyadmin. Det er der forhåbentlig heller ikke nogen, der har bildt dig ind, men alligevel: hvorfor dog vælge b-one til noget, der kræver en database på 40 MB??  De penge du måtte have sparet i udgifter til webhosting, taber du mange gange igen i arbejdsløn.

Den eneste løsning du kan bruge her og nu, er at klippe din fil med SQL-sætninger op i mindre klumper.
Avatar billede hmortensen Nybegynder
04. april 2006 - 10:28 #3
Og hvis stabilitet er vigtigt, er b-one heller ikke at foretrække.
Avatar billede razmuz_dk Nybegynder
04. april 2006 - 11:08 #4
Den nye phpmyadmin 2.8 kan selv finde ud af at klippe et sql-export op i små bidder. Den stopper exporten nogle sekunder før timeout - og så skal brugeren selv trykke upload igen. Det virker ganske fint bortset fra man lige skal klikke én gang hver x. minut plus at man får en masse sql-filer i stedet for én, som skal klippes sammen bagefter.

Men det ville helt sikkert virke hvis du har lidt tid og tålmodighed :)
Avatar billede roscoe27 Nybegynder
07. april 2006 - 06:43 #5
Ok...tak for jeres svar. Intet af det er dog noget, der løser mit problem. Overvejer en anden billig udbyder med telefonsupport.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
07. april 2006 - 09:25 #6
Det med at klippe op i små klumper, skal nu virke. Men jeg kan ikke sige hvor små de skal være, og hvor mange du så får.

Det du skal spørge efter et andet sted, er om du kan få direkte adgang til mysql-serveren udefra, og/eller shell-adgang (kan logge ind og udføre kommandoer). Begge deles ses kun sjældent i lille Danmark, men prøv ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester