04. maj 2001 - 23:38Der er
14 kommentarer og 5 løsninger
Hvad skal jeg bruge??
Hej Jeg stiller lige min uvidenhed til skue...
Jeg har hidtil lavet forholdsvist simple hjemmesider, som jeg har haft liggende på gratissider.
Nu har jeg købt eget domænenavn, og jeg leder nu efter et webhotel. Jeg har kigget lidt, og da jeg hidtil ikke har været specielt avanceret, er det lidt svært at overskue.
Jeg har en access-database, som jeg ønsker, at man skal kunne søge i fra web-siden. Hvad skal web-hotellet så tilbyde mig? Det er ikke så meget pladsen, jeg er i tvivl om. Mere de andre ting, som der tilbydes... Når jeg skal bruge min database, skal jeg så interessere mig for mysql (som jeg faktisk ikke aner hvad er) eller skal jeg igang med ASP (som jeg har hørt lidt om, men ikke arbejdet med...) Nogen hjælp??
Kig på siden http://www.danmarks.nu/ de tilbyder et webhotel til gode penge der kan det meste. Der er også en forklaring på hvad de forskellige understøtter.
Om du bruger access eller mySQL afhænger af hvor mange brugere du regner med at der skal være på siden på samme tid, ved mange samtidige brugere er det en god ide at vælge mysql istedet for access.
Begge dele er \"kun\" en database, så du skal også igang med et serverside sprog som kan køre op imod denne database, dette kunne f.eks. være ASP
Hvis du bruger Access-database så skal du bruge ASP/PHP, men nok nærmere ASP.
Men der er ingen grundt til at kigge på webhoteller med MySQL hvis du alligevel brugere access-database, da de begge er databaser.. MySQL er til større løsninger.
mySql er en anden type database en Access. Hvis du ikke har planer om at bruge MySql endnu kan du med fordel nøjes med et webhotel ASP og access understøttelse. Du skal altså i gang med ASP eller PHP for at bruge din Access database.
Jeg har selv http://www.azero.dk, som er en yderst billig og stabil udbyder.
De har mange forskellige løsninger og understøtter ASP o. m. m.
Hvis du skal køre Access, så ville jeg, helt klart, vælge ASP, men det er jo smag og behag. Har du bare en lille smule indsigt i fx. JavaScript, så er ASP slet ikke så vanskeligt indda.
Tak for mange gode svar allerede. Jeg har kigget lidt på bl.a. www.azero.dk og kan se, at de flere steder skriver kun NT. Jeg har win98 som styresystem - betyder det også noget i denne henseende??
Og nok en lille kommentar. Jeg forventer ikke SÅ mange brugere det første lange stykke tid. Skal jo først have siden op at køre og se om ideen tiltrækker brugere. Forstår jeg jer så ret, at det så burde være nok med ASP - og kan det laves om til Mysql senere, hvis behovet opstår?
Ja det er fuldstændig rigtigt ASP og understøttelse af access databaser, understøttelsen af access databaser er inklusiv i asp understøttelsen hos azero.dk
Godt nok har jeg selv www.azero.dk, men jeg vil lige sige at deres support er helt i skoven for tiden. Faktisk har den været det et stykke tid.
Du kan regne med 6 dages svartid på en mail og forsøger du at ringe får du at vide at du skal maile dem p.g.a. sygdom.
Jeg forsøgte at maile dem for 1½ måned siden for at få lavet mit PHP hotel om til også at understøtte MySql og det er ikke lykkedes endnu. Det bliver snart farvel til dem...
Bacardil - Du er absolut med i overvejelserne. :-)
Mit indlæg ovenfor skal lige præciseres. Jeg fik nogenlunde svar inden for 6 dage på min email. Problemet var bare at jeg fik en mail tilbage hvor de så stillede et spørgsmål og så kunne jeg maile tilbage igen. 5-6 dage efter fik jeg mail tilbage med svar og så droppede jeg kommunikation med dem. Det går simpelthen for langsomt.
Det er billigt, og de virker rigtig flinke når man ringer til dem. Svartiden på mail er desværre også lidt lang her, men ellers har jeg ikke noget at klage over.
Jeg har ikke fået lavet min side endnu, så jeg kender ikke så meget til om der er nogle problemer med dem. Har søgt her på eksperten, men der er de tilsyneladende ikke særlig kendte.
Jeg var også lidt nervøs over slet ikke at kunne finde noget om dem her, men nu tog jeg chancen, og har foreløbig ikke nogen kritik.
Faktisk var regningen billigere end hvad der står i deres prisliste. Umiddelbart virker det som om at deres priser i prislisten er incl. moms, og at de så trække den fra (måske når det er private de sælger til). Ihvertfald står der 50 kr/md, men regningen var kun på 40 kr/md....ligeledes kom jeg kun til at give 80 kr. for oprettelse af Frontpage, og ikke 100 som der står...og selve oprettelsen blev også kun 120 kr istedet for de 150... Så det virker som om de trækker momsen fra.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.