Avatar billede htmlkongen Novice
25. april 2006 - 22:40 Der er 13 kommentarer og
3 løsninger

Psu 400 W

Der sidder en 300 Watt PSU i min comp, men der er INGEN strøm på at all. Jeg har købt en ny,men den er på 400 Watt. Det er en standardstørrelse tror jeg.

Vil jeg brænde bundkortet/andre ting af hvis jeg sætter den på?
Avatar billede webmasterdk Praktikant
25. april 2006 - 22:44 #1
Nej, de 400w er hvor meget den kan levere...
dit udstyr trækker bare den strøm det skal bruge. :)
Avatar billede htmlkongen Novice
25. april 2006 - 22:47 #2
Så den kan ikke brænde af på nogen måde hvis den blive puttet i på forsvarlig vis?
Avatar billede webmasterdk Praktikant
25. april 2006 - 22:50 #3
Hvis du sætter den nye til, på samme måde som den gamle, så kan det stortset ikke gå galt..
medmindre den gamle sad forkert?!
Avatar billede htmlkongen Novice
25. april 2006 - 22:52 #4
Det var fordi da jeg satte den i begyndte den at lugte brændt og mærkeligt? Der kom først et XP logo på skærmen og derefter stoppede den. Den "tænkte" ikke længere. Jeg genstartede, og der skete stadig ikke noget. Så tog jeg strømmen fra bagpå, og satte den til igen. Nu kom der lidt røg op fra "hovedstikket" til bundkortet og lugtede stadig grimt.

Jeg skyndte mig at pille den ud....

Hvad gør jeg nu? Ingen liv - og mest .... Har jeg gjort noget galt???
Avatar billede webmasterdk Praktikant
25. april 2006 - 22:57 #5
øhm... du må vidst hellere få en til at kigge på den, evt. kan du jo tage nogle billeder og lægge op.
Avatar billede htmlkongen Novice
25. april 2006 - 23:00 #6
Hvad vil du vide?

Der er ikke umiddelbart noget unormalt?? Men jeg tænker at den gamle PSU har brændt det af - og nu kan det bare ikke holde til at få "frisk" strøm på igen?
Avatar billede levithan Nybegynder
26. april 2006 - 00:19 #7
du har ikke gjodrt noget galt. der kan være 2 årsager.

1. Din gamle strøm forsyning har været defekt og forudsaget en fejl på bundkortet hvis du kigger ned i det store hvide stik hvor strømforsyningen sad er det så smeltet / sort brændt?

2. dit bundkort har fået/haft en fejl der gør at når du satte den nye strømforsygning gik det endnu mere i stykker. se efter om der er nogle chips eller kredsløb som er brændt af evt smeltet.
Avatar billede t-bee Novice
26. april 2006 - 08:26 #8
Der er også den mulighed, at den nye PSU er defekt. Hvis den leverer for høje spændinger, så går det galt. Det ville nok være værd at undersøge med henblik på eventuel garanti, for der er stor risiko for dit bundkort er dødt, hvis først det udvikler røg!
Avatar billede htmlkongen Novice
26. april 2006 - 11:08 #9
Levithan>> Jeg kan umiddelbart ikke se noget som er sort eller brændt. Den røg jeg så var hvid... Og der var ikke så meget - dog lugtede det af "gammel brændt PC"...
Der er heller noget som er smeltet af hvad jeg kan se....

T-Bee>> Er PSU'er ikke "standardstørrelser" til stationære. Da jeg gik ned i butikken sagde de at det var den som passede. Man kunne da ikke forestille sig at de ikke vil sige" Tjek lige om spændingerne er for høje" ?

Det er sådan en standard PSU og i øvrigt er det samme mærke som sad før... Den var bare 300 W og den nye er 400 W...
Avatar billede levithan Nybegynder
26. april 2006 - 11:13 #10
det han mener med spænden er gorhøj må være at den kan være med en defekt fejl konstruktion og derved give høj spændning
Avatar billede t-bee Novice
26. april 2006 - 13:03 #11
Lige præcis, jeg har engang haft med en ATX PSU at gøre der leverede over 100V på 12V forsyningen, dette er absolut ikke meningen, men kan altså forekomme!

Men jo, den mest udbredte PSU i dag følger ATX standarden, så hvis stikkene passer, er det OK. Det eneste problem man kan komme ud for, er hvis strømforsyningen ikke kan levere nok. PSUens effekt i watt, er et udtryk for hvor meget den kan levere, det er derfor allerhøjest bedre, at din nye PSU er 400 og ikke 300W.
Avatar billede mrrius Nybegynder
26. april 2006 - 15:13 #12
Der kan være mange grunde til at din gamle psu døde. Støv, stopper for luft strømmen, og den psu'en kan ikke komme af men varmen, og brænder derfor sammen.

Alle strømkrævende dele bruger 12v. Hvis du har hurtig cpu + nyt god grafikkort og flere hardiske, så kan det være at din gamle psu, ikke kunne levere nok ampere ved 12v, og dermed brænde sammen.

Når man kikker på strømforsyning, så er det ampere ved 12v man kikker mest efter. og selvfølgelig også støjnivau. Jeg har set 400w strømforsyning, fra terminaltake, som leverede samme ampere ved 12v, som min gamle 350w. skuffende

De fleste kan nøjes med 350w strømforsyning, men fylder du computeren med 3-4 harddiske 2 x dvdrw god grafikkort og nyere cpu, så vil 400w nok være min.

Her er en link til en psu regner:    http://www.extreme.outervision.com/index.jsp

Så kan du regne på hvor meget du behøver. desvære viser den ikke hvor mange ampere der behøves, men man kan vel regne baglæns på ohm lov.

Hvis det er en standart mål psu, så vil psu'en 400w være god at komme i din gamle computer, vil jeg tro. ( kender ikke indholdet af computeren)
Avatar billede htmlkongen Novice
27. april 2006 - 21:43 #13
Hey.

Super. Tak for info. Rart nok at vide at jeg ikke har gjort noget galt. (!!!) Det tror jeg ikke at jeg har. Men tak for info. Det var fint.

Smid svar dem der vil ha point :D
Avatar billede levithan Nybegynder
27. april 2006 - 22:14 #14
oki
Avatar billede t-bee Novice
27. april 2006 - 23:42 #15
gerne:)
Avatar billede htmlkongen Novice
28. april 2006 - 16:33 #16
Mange tak - god week :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester