I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er sq for billigt. Det er en 2.8 ghs med 768 mb ddr ram.. Skriv lige et link hvor du finder en business maskine i samme kaliber til den pris.. Not possible. Under 4000 snyder du dig selv.
Pinball jeg forstår ikke helt hvordan du kommer frem til det beløb. Du linker til en gut der sælger den for 5000,- men su synes samtidig at den ikke er mere end 3000 kr værd :)
"Hvis du kan finde en 2,8 ghz, 768 DDR, 30 GB evt. med desktop processor så smid lige et link - så har jeg nok 100 mulige købere..."
Ganske enkelt taget ud fra den betragtning, at din maskine for det første er brugt, lavet uden en mobel processor, og derfor er markedsværdien i dag totalt lav.
Om den så var på 3.8GHz er det stadig en processor som ikke egner sig til en laptop.
Tjek disse, og bild mig ind du seriøst kan finde på at tage 4.000kr for din :D
Jeg forstår ikke helt hvad du mener med en desktop processor? En celeron 2.8 ghz i en laptop er en fin maskine! Hvis jeg skulle vælge mellem sempron, turion og celeron, blev det uden tvivl celeron. De andre processorer er noget crap! På andre punkter er de bedre uden tvivl, bla grafik. Og nej jeg synes stadig ikke det er for meget. Man får hvad man betaler for. Jeg kunne f.eks heller ikke finde på at købe en færdigsamlet pc til 5000, med f.eks asrock eller lignende crap. Jeg kan f.eks finde en thinkpad med samme specs som du skriver i mange af dine links, forskellen er så bare at den koster over det dobbelte. Og tro mig de penge er godt givet ud!
"Jeg forstår ikke helt hvad du mener med en desktop processor"
Det jeg mener er, at denne model processor ikke er udviklet som en mobility processor. Innercity for pokker da. Turion ligger på fuld højde med Pentium M
Sempron svare til Celeron M og de har begge mangler i forhold til Pentium M og Turion. Turion MT har alle de samme kvaliteter som Pentium M
Denne del ved jeg nok en smule mere om end du :D ( ikke sagt for at praæe)
Huset>> HVis jeg har forstået det rigtigt så skriver du: "Du kan få en ny til under 5.000kr og det er en maskine med en desktop processor. " Hvis man kan få en tilsvarende computer der endda er bedre til under 5000 for NY så vil jeg gerne se links. Bare den er tilsvarende hurtig. Tallene er ikke vigtige, bare dens performance.
Og hvis jeg kan få 4 for min og der er marked for det - så bliver den da selvfølgelig solgt for 4?
Så vidt jeg ved tager XP ikke under 120 ram når den er fuldstændig reinstalleret. Så kan man jo ikke have 4 programmer åbent på en gang uden den buger max performance i ram? Jeg vil ALDRIG ha en comp uanset om det er bærbar eller stationær under 512 DDR når den skal køre XP Pro.... Uanset ramtype
htmlkongen>>Nu skal du ikke häfte dig med hvor meget RAM der er i. Det er jo en af de få ting man kan opgradere. Må nok give huset ret her. 4000 er lige i overkanten, men kan du få det for den er det jo OK. Hovedsagen er vel at både köber og sälger er tilfredse. Personligt ville jeg ikke köbe den, da der ikke er mobilprocessor i.
Michael>> Jeps i know. Ved godt der er forskel, og at de ikke betyder lat. Langt fra. sog har jeg bare set nye bærbare hvor de som standard bruger over 100 ram nyinstalleret - hvor de "kun" har 256 hvilket der ikke er langt op til når man man har 3-4-5 applications åbne.. Thanks for input anyway ;)
Huset>> Jeg er ikke konge til bærbar og slet ikke hvis jeg skal argumentere tekniske detaljer ;)
Innercity>> Solgte den for 4500 ,- vi synes begge det er fair som michale_stim også kom ind på så det må vel være OK :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.