Avatar billede maldini3 Nybegynder
04. maj 2006 - 11:08 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Modem Stofanet

Jeg har stofanet via kabel-tv.
Jeg vil gerne have trådløst internet fremover.
Skal man bruge nogle bestemte modemmer/routere til stofanet og skal man ellers tage nogle forholdsregler.

Jeg kan selvfølgeligt også bare gøre det via stofa, men der er både oprettelsesgebyr og et løbende gebyr oveni abbonnement på 50 kr. ved trådløs internet.
Avatar billede levithan Nybegynder
04. maj 2006 - 11:39 #1
du skal blot købe en router med trådløs i sig  så sætter du routeren til efter kabelmodellem og så virker det. på nogle router modeller skal man selv lige konfigurer nogle ting så det trådløse virker.
Avatar billede espersen Novice
04. maj 2006 - 13:51 #2
enig!

væg-stik -> Stofa's kabelmodem -> Router med accesspoint -> tådløs forbindelse + evt. kabel til PC

læs om sikkerhed på dit trådløse net : http://www.eksperten.dk/artikler/117
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester