Avatar billede bjarnebif Novice
06. maj 2006 - 21:22 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor bliver min startside hele tiden ændret ?

Hjæææælp
Min startsider er normalt : http://www.yahoo.com
Men et eller andet underligt mal- spy- eller ad-ware har åbenbart ændret den, ikke kun i internetindstillingerne, også et eller andet sted som jeg ikke lige kan finde. Det der "underlige" laver min startside om til : http://www.systemuptodate.com/
Selvom jeg retter det under internetindstillingerne til min normale side, starter den alligevel op på : http://www.systemuptodate.com/ (der står godt nok "about:blank" på adresselinien i et kort øjeblik.
Hvad er der galt ?
Avatar billede Slettet bruger
06. maj 2006 - 21:31 #1
Det kunne godt lyde som noget spyware. Har scannet for den slags?
Avatar billede levithan Nybegynder
06. maj 2006 - 21:35 #2
Du kan også prøve følgende 3 ting
1. X-Cleaner Micro Edition http://www.xblock.com/download/xclean_micro.exe (gratis)
Vælg kør når dialogboksen kommer frem, så scanner programmet din pc’er igennem for spyware.

2. Spybot (husk at opdatere programmet før brug)(gratis) 
http://fileforum.betanews.com/sendfile/1043809773/1/spybotsd14.exe
Programmet skal installeres på din pc og tager meget spyware.

3. panda online scan http://www.pandasoftware.com/products/ActiveScan.htm (gratis)
Efter endt scan er der måske nogle ting den ikke har kunnet slette, du får her mulighed  for at gemme en log fil der indeholder hvilke ting programmet har slettet og ikke kunne  slette.

Denne fil gemmer du på skrivebordet og så har du mulighed for at kigge på listen og slette de filer manuelt via ”stifinder” eller ”søg filer og mapper” som programmet ikke kunne fjerne.

Ved tilfælde af at der er en fil som pc’en bruger kan du åbne TASK MANAGER. tryk  ctrl+alt+delete og vælg task manager. så trykker du på prodcess fanebladet og finder den fil du ikke kunne slette. Denne markere du og trykker på afslut prodcess nederst til højre og svar ja til den dialog boks der kommer.  Herefter kan du finde filen via START > SØG >  FILER OG MAPPER, når filen er fundet markere du den og sletter den, hvis filen ikke findes går du blot videre. Ved tilfælde af at filen ikke kan lukkes ned i task manager skal der startes op i fejlsikret tilstand. Dette  gør du ved at genstarte din pc og lige før pc’en starter op med det sorte XP logo  skærmbillede trykkes der gentagende gange på F8 tasten for at få menuen frem.
Avatar billede bjarnebif Novice
06. maj 2006 - 21:36 #3
Har jeg prøvet med 6-7 forskellige programmer, uden at finde noget. Og der er heller ikke noget i registreringsdatabasen
Avatar billede levithan Nybegynder
06. maj 2006 - 21:38 #4
så kom med en hijackthis log.  http://www.majorgeeks.com/download3155.html
Avatar billede bjarnebif Novice
06. maj 2006 - 22:18 #5
Jamen den er da lige her, der var kun éen ting den ikke kunne fjerne :
Logfile of HijackThis v1.99.1
Scan saved at 22,17,16, on 06/05/2006
Platform: Windows XP SP2 (WinNT 5.01.2600)
MSIE: Internet Explorer v6.00 SP2 (6.00.2900.2180)

Running processes:
C:\WINDOWS\System32\smss.exe
C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
C:\WINDOWS\system32\services.exe
C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
C:\WINDOWS\Explorer.EXE
C:\WINDOWS\system32\dcomcfg.exe
C:\PROGRA~1\AVASTA~1\ashDisp.exe
C:\Programmer\Avast Anti Virus 4\aswUpdSv.exe
C:\Programmer\Avast Anti Virus 4\ashServ.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
C:\Programmer\Avast Anti Virus 4\ashMaiSv.exe
C:\Programmer\Avast Anti Virus 4\ashWebSv.exe
D:\Nye Downloads - eDonkey\hijackthis.exe

O2 - BHO: (no name) - {b0398eca-0bcd-4645-8261-5e9dc70248d0} - C:\WINDOWS\system32\hp606F.tmp
Avatar billede pinball Nybegynder
06. maj 2006 - 22:29 #6
Avatar billede pinball Nybegynder
06. maj 2006 - 22:29 #7
Avatar billede levithan Nybegynder
06. maj 2006 - 22:34 #8
du må ikke selv slette noget fra den liste.

har du slettet en del via hijackthis. skal du gå ind i backup modulet og genskabe de ting du har slettet.

og kom med en ny log hvor intet slettet på
Avatar billede bjarnebif Novice
06. maj 2006 - 23:30 #9
Hej levithan, desværre var der ikke noget af det du foreslog jeg kunne bruge. Derimod henviste pinball til et par artikler, hvor jeg kun behøvede den første af dem, og nu virker alt normalt igen.
Hej pinball, kan du ikke lige lave et svar, så du kan få points for det ?
Avatar billede pinball Nybegynder
07. maj 2006 - 03:16 #10
din browser var hijacked men det var godt du fik renset pc´en. beskyt evt med noget real time antispyware for at holde snavs ude. lidt her http://www.spywarefri.dk/
Avatar billede fromsej Praktikant
07. maj 2006 - 07:04 #11
Det her er en ommer, du skal genskabe alle de linier du har slettet med Hijackthis, den linie der er tilbage er den inficerede.
Det gør du ved at køre Hijackthis igen, klikke på Config->backups, markere en linie af gangen og klikke på Restore.
Når du har gjort det med alle linier, genstarter du og kommer med en frisk Hijackthislog.

Men det er ikke umuligt at SaS og Dr.Web har fjernet problemet.
Avatar billede bjarnebif Novice
09. maj 2006 - 11:00 #12
Jeg kan jo lige få øje på at "Ad Aware" ligger øverst på download siden, og den har jeg faktisk kørende hele tiden. Men ellers tak for hjælpen
Avatar billede pinball Nybegynder
09. maj 2006 - 13:02 #13
ad-aware har ikke realtime beskyttelse medmindre du har pro version. af realtime scannere kan jeg anbefale superantispyware pro og spysweeper. det koster penge
Avatar billede bjarnebif Novice
10. maj 2006 - 12:56 #14
Det er rigtigt nok "pinball" men hvis man kører den automatisk hver gang PC startes op, så skulle der være en rimelig beskyttelse...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester