Avatar billede lillekim Nybegynder
08. maj 2001 - 14:54 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Account Locked Out

Mine brugere\'s konto på NT40SVR bliver ofte disabled og de sværger at de indtaster rigtig password.
Problemet sker så ofte at jeg efterhånden er ved at tro dem...

Hvad kan være årsagen til at brugers konto pludselig bliver disabled ???

Mvh
KimR@smussen.dk
Avatar billede jumario Nybegynder
08. maj 2001 - 14:58 #1
Det kunne være at en helt 3. person sidder og prøver at gætte folks kodeord..
Avatar billede snowball Novice
08. maj 2001 - 14:58 #2
Det kan f.eks. være hvis de har 2 maskiner logget på og så de skifter password mens den ene stadig er logget på. Den bliver så ved med at bruge det gamle password når den tilgår nettet, og det gør så at accounten bli\'r låst efter  x antal forsøg pga. forkert password.

Det kan i hvert fald være en grund. Det sker jævnligt her hvor jeg arbejder !

Snowball
Avatar billede goulduck Nybegynder
08. maj 2001 - 15:59 #3
Vi har samme problem på vores systemer .. men det skyldes at vi bruger en terminal server. Når brugerne så logger på om morgen, logger på Terminal serveren og bliver bedt om at skifte password.
Når dette så er skiftet, så køre den \"rigtige\" Windows med det gamle password og Terminal Sessionen med et andet!
Lige så snart at de så prøver at komme i kontakt med én netværks enhed(printer), så bliver de låst ude efter 3 forsøg.

Det er faktisk det samme som Snowball skriver, nu når jeg lige tænker mig om..

Vi køre med et NT4/2000 domæne endnu - jeg tror at det er derfor at der opstår problemer - og at passwords så ikke bliver synkroniseret hurtigt nok!
Avatar billede bufferzone Praktikant
06. juni 2001 - 12:54 #4
Der er en fejl i NT 4.0, der gør at nogle passwords i perioder bare loser konstant. Det er min erfaring at det oftest sker efter et pássword skift, hvor der er skiftet til et password, der ligner det gamle meget.
Prøv som administrator at give dine brugere et nyt password, hvorefter de selv skifter til et ord, der ikke ligner det gamle. Det er også en god ide at sørge for at NT ikke som standart skriver det sidst brugte brugernavn i logon boksen ved start.
Prøv at kikke på http://www.bufferzone.dk/Vidensbank/sikkerwebserver.htm
Her står meget om sikkerhed på NT 4.0

Hilsen
Kim fra http://www.bufferzone.dk
Avatar billede bufferzone Praktikant
15. august 2001 - 20:22 #5
Takkte. Du kunne også kikke nedenstående, hvis du vil tvinge dine brugere til at vælge sikre password.

http://www.bufferzone.dk/Vidensbank/password.htm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester