Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
En ting du lige skal være opmærksom på: Når du bruger Response.Redirect så sender du først resultatet af den side du kalder fra ud til klienten. Klienten finder så ud af at den ikke skal bruge den side og beder derefter serveren om den nye side. Det vil sige at du får et pænt stort overhead af trafik frem og tilbage. Hvis du istedet bruger server.transfer slipper du for at sende et response ud til klienten om at den skal bede om at få den nye side.
Grunden til, at jeg gør alt det her er, at når brugeren logger ind, tjekker jeg om hans profil er udfyldt. Hvis det ikke er tilfældet omdirigeres han til en side, hvor han kan opdatere sin profil. Hvis jeg bruger server.transfer virker det til, at brugeren logges ud i processen. Hvordan undgår jeg det ? Jeg bruger forøvrigt ASP.Net 2.0s indbyggede authentication.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.