Avatar billede anders_h Novice
30. juni 2006 - 19:38 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

USB-hardware på WLAN

Hejsa,

jeg har en bærbar, samt en masse ekstra usb-hardware (lydkort, ekstern hdd, tv-kort osv.). Men jeg er træt af, at jeg ikke kan bruge disse ting over hele huset, at jeg er tvunget til at have dem i usb-porten.

Så mit spørgsmål lyder, om der findes en ting, som kan få mit hardware på det trådløse netværk, så min computer opfatter det som "ekstra usb-porte", så jeg kan bruge det uanset hvor jeg er i huset??

Har ingen anelse om, om det eksisterer, kunne bare være super godt hvis det gjorde.

Mvh. Anders

PS. Jeg ved godt, at man kan få specielle ting, som eksterne harddiske osv. som er specielt forberedt til netværk.
Avatar billede kenp Novice
01. juli 2006 - 11:01 #1
Nej det kan du ikke.
Avatar billede anders_h Novice
01. juli 2006 - 13:01 #2
Teknisk set burde det da ikke være umuligt.. Det er bare underligt så, at det ikke er blevet udviklet, for det er da uden tvivl fremtiden, at man kan bruge sit hardware uanset hvor man befinder sig, bare man er på sit eget netværk eller bare har forbindelse til nettet..
Avatar billede anders_h Novice
01. juli 2006 - 13:03 #3
Det er vel ligesom, at man via bluetooth kan oprette en virtuel COM-indgang.
Avatar billede anders_h Novice
01. juli 2006 - 14:11 #4
Det er da vist ikke helt umuligt: http://www.intellidriver.com/products_1.16.html
Avatar billede anders_h Novice
01. juli 2006 - 16:07 #5
Det virker faktisk perfekt :-)
Avatar billede kenp Novice
01. juli 2006 - 16:11 #6
DVS at du skal sætte en server op på dit netævrk eller andet som står tændt hele tiden. for du kan ikke sætte det direkte på dit netværk stadigvæk.
Avatar billede anders_h Novice
01. juli 2006 - 16:19 #7
Det her står der hvis man ruller lidt ned:

Need in wireless network. If there is WLAN station with USB hub on board, it is possible to interact with equipment connected to the station just as if it was physically linked up to computer ports using our technology.

Med WLAN-station, menes der så router?
Avatar billede kenp Novice
01. juli 2006 - 17:05 #8
ja eler accesspoint.. men så skal du jo have sådan en som kan understøtte hvad som helst.
Avatar billede anders_h Novice
01. juli 2006 - 17:34 #9
Hvad mener du med understøtte hvad som helst?
Avatar billede anders_h Novice
13. september 2006 - 16:28 #10
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester