Avatar billede platapus Nybegynder
21. juli 2006 - 11:53 Der er 1 løsning

Fejl i ActiveX

Hej alle kloge mennesker, så er den gal igen.
Jeg sidder og skal ind på email (gmail.com), som jeg har gjort så mange gange før. Da jeg så skulle prøve at komme ind på den idag, fik jeg beskeden:

"Gmail kræver, at ActiveX-objekter er aktiveret

Det ser ud til at din browser er Internet Explorer, og at ActiveX er deaktiveret. Gmails standardvisning kræver at ActiveX er aktiveret for at kunne fungere.

For at bruge Gmails standardvisning skal du aktivere ActiveX-objekterne i Internet Explorer. Du kan gøre dette ved at gå til menuen Funktioner og vælge Internetindstillinger, fanen Sikkerhed, Internetzone og enten vælge Standardniveau eller vælge Brugerdefineret niveau og rulle ned til "Kør ActiveX-objekter og plug-ins" og markere Aktiver.

Når du har aktiveret ActiveX-objekterne, kan du prøve igen."

Nå jeg går ind i Internetindstillingerne, er alle ting sat som de skal ifølge ovenstående beskrivelse. Er der nogen der kan hjælpe så bliver jeg glad.
Avatar billede platapus Nybegynder
21. juli 2006 - 16:24 #1
jeg har fået løst problemet takket været den følgende tråd:

http://www.eksperten.dk/spm/687289
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester