04. august 2006 - 11:10Der er
22 kommentarer og 1 løsning
grimmer escape
Hej Eksperter
Jeg sidder i PHP og skal bruge en ordentlig bunke escapestrings til javascript..
det jeg har indtil videre, virker ikke... problemet opstår inde ved imagepopup( hvor jeg syntes jeg slipper op for escapestrings.. jeg kan ikke få nedenstående til at virke i hvert fald.. er der nogen der kan hjælpe?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Hvis du skal ende med een \-karakter, kan jeg ikke forestille mig situationer, hvor du vil kunne få brug for et ulige antal backslashes, så prøv engang med:
-- tænk det, at du skal opløse det, ligesom du f.eks. gør det med en ligning, første gang det fortolkes (når php udskriver det !-), så fjernes der een backslash pr. par, anden gtang det fortolkes (af javascriptet), så fjernes der igen en backslash pr. par . . .
Så start med det, som javascript skal smide inden i onclick-tingen på img-tagget:
-- jeg har brugt $$" til at illustrere, at her henter du direkte fra din php-variabel (altså, at det er tegn, der ikke vil kunne escapes senere !-)
Da du bruger dette i en streng omkranset af gåseøne, ville jeg udnytte, at php fortolker $variabelnavn i den slags strenge uanset placeringen i en strengvariabel for på den måde at få et simplere udtryk, altså:
-- men så skal vi jo så escape, da php jo netop skal finde og esacpe javascript-streng-delimiters, der falder sammen med php-tingene, samt fordoble escape-tegn og escape potentielle gåseøjne, hvor php skal fortolke variable:
Jeg kan slet ikke finde hoved og hale i det mere... er der nogen der kan konstruere noget der virker?
roenving, du virker som om du har pænt meget styr på det, jeg syntes jeg har brugt, og forsøgt at tilpasse dine eksempler, men kan ikke få det til at fungere :(
Roenving, jeg vil meget gerne smide nogle point hen til dig, hvis du samler på det? er superfedt, du gider bruge tid på at lave sådan en grundig gennemgang :)
^ - Læg mærke til at onclick starter med " og slutter med " ... men hvor sluttter den? - Ja den slutter egentlig inden den er færdig da browserens parser ikke escaepr en attribut tildelings " eller ' med \ og det er det den skal i dette tilfælde. Derfor skal det hele kastes op i et script istedet da vi ikke både kan bruge " og ' i samme onclick linje...
hehe, helt okay mclemens. tak for hjælpen, og opklaringen :D)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.