Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
02. oktober 2006 - 16:18 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Rækkefølge af start af programmer i Start

I start -> alle programmer -> start ligger der en række programmer. Jeg ønsker at Outlook starter som sidste program, eller evt. bare med en forsinkelse via en batch. Men min hukommelse angående batch kommandoer er gået fløjten med alderen :-(

Problemet er at Outlook starter længe før alle drivere med mere, er startet op. Det låser maskinen i op til 2 minutter. OBS: Jeg har ingen fejl i logbogen!

Nogen der vil hjælpe.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
02. oktober 2006 - 16:30 #1
Nå, fandt selv ud af det med pause 10 sekunder. Men kan det i XP styres i hvilken rækkefølge programmer starter?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
02. oktober 2006 - 18:24 #3
xecutor var fint til formålet. Smart program. Desværre løste det ikke problemet med at Outlook hænger, men du får pointene.
Avatar billede gratis Nybegynder
02. oktober 2006 - 19:29 #4
ka det være fordi du har mange mail/vedhæftninger den hænger ? evt komprimere mails.
jeg samler ikke på point,så dem snupper du bare selv.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
02. oktober 2006 - 19:42 #5
Problemet er der kun ved første opstart. jeg rydder jævnligt op, og komprimerer.

Måske samler du ikke på point, men det er der andre der gør. Det er en del af E. Jeg samler heller ikke selv, men mener det er destruktivt for E, når folk eksempelvis snyder med at give point, eller på andre måder afviger reglerne. Hvis du insisterer på ikke at ville tage dem, lukker jeg selv.

Forstå dette positivt ment!
Avatar billede gratis Nybegynder
02. oktober 2006 - 20:41 #6
Det er opfattet positivt ;) luk selv spørgsmålet ;)
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
02. oktober 2006 - 21:31 #7
Ok.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
11. august 2007 - 22:06 #8
Jeg har selv brugt X-ecutor til et lignende formål: http://www.xpertdesign.de/english/sw_xecutor_info.php4
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester