21. november 2006 - 14:34Der er
17 kommentarer og 1 løsning
Blå skærm
Har lige fået en blå skærm for første gang efter nyindkøbt hdd og en fuld formatering for 1 måneds tid siden. Her er hvad der bl.a står i den blå skærm meddelelse. Håber i kan hjælpe :)
nåh men memtest86 viste heller ikke nogen fejl efter 4 timer. Ligeledes kørte min hdd fint igennem de test som jeg kørte via et lifeguard program fra producentens side af. Hvad kan bsod fejlen så være i forbindelse med?
jeg kan ikke køre det der chkdsk /r. Den siger bare "chkdsk kan ikke køres, fordi diskenheden er i brug af en anden proces" Og jeg havde ikke andre vinduer åbne.
Du kan gøre sådan: Højreklik på denne computer-egenskaber-funktioner-undersøg denne disk-marker begge felter-enter og det næste OK, genstart systemet, så køres en chkdsk
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.