Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 21:03 Der er 21 kommentarer og
2 løsninger

Formatering og installation af XP Pro

Hejsa alle sammen, jeg håber at der er en eller anden der kan hjælpe mig så hurtigt som muligt!!

Jeg har XP Home på min bærbar og skal nu installere XP Pro - jeg aner ikke hvordan jeg skal boote fra CD'en nu hvor jeg har XP Home, det nytter ikke at jeg trykker en vilkårlig tast ved opstart, det sker der ikke noget ved!! Please hjælp mig så hurtigt som muligt for jeg skal virkelig geninstallere nu!!

Tusind tak på forhånd!!
Avatar billede peet49 Nybegynder
21. november 2006 - 21:05 #1
Du kan starte indstallationen fra windows.
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 21:13 #2
Jeg er endelige kommet ind på cd'en og den går igang og det hele men så kommer den frem med følgende meddelelse, jeg håber I kan hjælpe mig med den:

Der er fundet eb fejl, og windows er blevet lukket ned for at forhindre beskadigelse af computeren. Hvis det er første at du har set denne stopfejl, skal du genstarte computeren. Hvis skær,billedet vises igen skal du gøre følgende:

Sørg for at have tilstrækkelig diskplads- Hvis en driver identificeres i stopmeddelelsen, skal du deaktivere driveren, eller kontrollere hos åroducenten om der er opdateringer to driveren. Prøv at udskifte skærmkortet!Spørg hardwareforhandleren til BIOS-hukommelsen, feks caching eææer afskygning. ..

Tekniske oplysninger:
*** STOP: 0x0000007E

... hvorfor siger den sådan når jeg er igang med at installere XP PRO? Jeg håber inderligt at I kan hjælpe mig!!
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 21:15 #3
Undskyld de mange skrivefejl men der stod så meget...
Avatar billede dragonknight Juniormester
21. november 2006 - 21:20 #4
Du skal have maskinen til at starte (boote) fra CD'en. Hvis den ikke gør dette automatisk når den er i drevet, må du ind i BIOS og sætte CD drevet til første boot device.
Avatar billede haverslev Novice
21. november 2006 - 21:21 #5
Når du starter op på XP home og du derefter sætter XP Pro cd en i cd-drevet, så popper der en blå skærm op med forskellige valgmuligheder.
Her vælger du Installere XP, derefter kan du vælge i "drop down" menuen
Enten en Opgradering (anbefales står der nok) eller nyinstallation
Du skal så vælge opgradering
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 21:23 #6
> Dragon: det har jeg gjort og den går også igang men Windows
Installation "Installation indlæser filer" og så står den og læser filerne et stykke tid og pludselig kommer den blå skærm frem og siger det jeg tidligere skrev:

Der er fundet en fejl, og windows er blevet lukket ned for at forhindre beskadigelse af computeren. Hvis det er første at du har set denne stopfejl, skal du genstarte computeren. Hvis skær,billedet vises igen skal du gøre følgende:

Sørg for at have tilstrækkelig diskplads- Hvis en driver identificeres i stopmeddelelsen, skal du deaktivere driveren, eller kontrollere hos åroducenten om der er opdateringer to driveren. Prøv at udskifte skærmkortet!Spørg hardwareforhandleren til BIOS-hukommelsen, feks caching eææer afskygning. ..

Tekniske oplysninger:
*** STOP: 0x0000007E

Hvad skal jeg gøre ved det?!
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 21:24 #7
Haveslev> Det du foreslår ville den ikke for den version af XP HOME er en nyere version end den jeg vil installere... men lige meget hvad vil den ikke fuldføre installationen for den bliver ved med at finde den fejl under installationen af Windows og så kan jeg ikke gøre andet end at lukke skidtet ned :(
Avatar billede haverslev Novice
21. november 2006 - 21:28 #8
Ok, skal lige vide en ting
Vil du have en helt nyinstallation, altså slettet alt på disken og xp pro på ?
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 21:30 #9
Jeps, det er en hel ny installation!! Jeg har en computer med XP HOME på men har skaffet mig XP PRO som jeg vil have installeret på computeren istedet for HOME.. det er vigtigt for mig så jeg kan dele harddisken op i bestemte antal GBs!!
Avatar billede haverslev Novice
21. november 2006 - 21:37 #10
Det er en orginal pro cd, og ikke en brændt udgave?
Kører din bærebar med SATA harddisk ?

Prøv lige først at "resette" din BIOS:
Tryk på "Delete" knappen (DELL PC = F2) under opstart for at komme i Bios. Når du er inde i bios menuen, så tryk på F9 for load af default/optimized settings, klik herefter på F10 for at gemme/save (Y/J)

Herefter:
Formatering / nyinstallation af Windows xp:

Din bios skal stå til at være first boot device på cd rom drevet .  For at komme ind i BIOS, tryk på ”Del”knappen under opstart – gå ind under menu "Advanced Setup” og vælg cd-rom som 1.boot device. Tryk herefter på ”F10” for at gemme/save dine indstillinger i bios.
Kan du ikke boote på dit cd-rom drev eller ikke vil pille inde i bios, kan du hente 6 stk. bootdisketter til Windows Xp.
1: Nu skulle du kunne boote op på din Windows XP cd (Husk at trykke på en tast, når dette vises på skærmen)
    OBS: Når skærmen skifter fra Sort til Blå farve, skal du trykke på F6, hvis du skal installere SATA driver.
2:Og nu skal du trykke på I Agree/Godkende Licens' (F8)

3:spring det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsæt din installation (nyinstallation)

4:Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev med mindre du vil kører dualboot.

5:Og nu fortæller den dig, der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L = formatering) eller du vil lave en (R = Repair) - tryk på L.  (vælg Normal formatering, vælg IKKE hurtig formatering)

6:Og den går i gang med at formater dit drev og bagefter starter den op med at lave en helt ny installation.

7:Efter ca. 40 minutter vil du igen være køreklar med en helt ny installation af Windows xp.

OBS: Husk at slå den indbyggede firewall til og hent alle Windows updates efterfølgende.
Det en god ide at have downloadet SP2 og have den liggende på et andet drev eller brændt ud på CD, så den kan blive kørt ind før tilslutning til internettet - (kun hvis din Windows XP-CD IKKE er incl. SP2)

SP2 kan hentes her:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=da&FamilyID=049C9DBE-3B8E-4F30-8245-9E368D3CDB5A
eller her, kør nedad siden til Windows XP Service Pack 2:
http://intern.sdu.dk/it-service/tjenester/ftphotel/ftpindhold/
Avatar billede peet49 Nybegynder
21. november 2006 - 21:37 #11
Du sletter partitionen (L) og opretter den igen (O) så formateres automatisk.
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 22:02 #12
Tusind tak for de mange detaljer, jeg vil gemme det og prøve det!! :) Hvordan kan jeg give jer begge point?
Avatar billede haverslev Novice
21. november 2006 - 22:04 #13
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 22:06 #14
Tusind tak skal I have, jeg håber det vil virke :)
Avatar billede dragonknight Juniormester
21. november 2006 - 22:07 #15
Jeg springer over :-)
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 22:09 #16
Hov dragon :) Kan du ikke også lige ligge et svar!!! undskyld!! ;)
Avatar billede haverslev Novice
21. november 2006 - 22:12 #17
dragonknight > vil du have 10 af mig ?  (og måske 10 af peet49 ? )
Avatar billede dragonknight Juniormester
21. november 2006 - 22:14 #18
Nej, nej. Jeg springer over  ;-)
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 22:15 #19
eller jeg kan helt klart bare poste et eller andet spørgsmål som han svarer på så han kan få point af mig - det er klart :)
Avatar billede anettehansen Nybegynder
21. november 2006 - 22:16 #20
Okay :) det var ihvertfald ikke overlagt!! Skal nok se mig bedre for næste gang!!
Avatar billede haverslev Novice
21. november 2006 - 22:19 #21
anettehansen > det er OK, vi plejer at finde ud af det ;o)
Avatar billede dragonknight Juniormester
21. november 2006 - 22:26 #22
Jeg tror også jeg var før dig med 21/11-2006 22:07:32 så alting er i den skønneste orden.
Avatar billede anettehansen Nybegynder
22. november 2006 - 10:23 #23
Okay så længe alle er glade og tilfredse.. så er jeg også :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester