2 operativer, men det ene væk?
Hej derude....Nu har jeg prøvet at installere windows Vista på mit c-drev og tænkte det er da meget fedt, så det beholdte jeg inde, ind til jeg fandt ud af at mit World of warcraft det hakkede en del, pga jeg kun har 1 gb ram i min comp.
Derfor ville jeg installere Xp på et andet drev, sådan så at xp kun skulle bruges til når jeg spillede.
Og det gjorde jeg så, mit problem ligger dog i at jeg i vista havde deaktiveret den liste der gerne skulle frem hvor jeg kan vælge at starte op i vista eller xp.
Så nu har jeg kun 2 muligheder når jeg starter op, og det er 2 windows xp muligheder, hvoraf den ene virker og den anden ikke gør.
Har været inde i xp under egenskaber af denne computer-> Avanceret-> indstillinger for start osv... og min logfil ser sådan her ud :
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
Men er ikke selv garvet nok til at få noget ud af disse "koder", kan godt se hvad de gør man har ingen ide om hvad jeg skal gøre for at få vista frem igen.
Håber inderligt at i kan hjælpe mig, da jeg gerne vil være fri for at installere vista forfra´:p
Mvh Dalle16
