27. november 2006 - 21:56Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Er der en switch i Zyxel´s router P 660R-61
Jeg har fået cybercity 20 MB bredbånd, og prøver at sætte et trådløs netværk op til 2 computerer. Jeg har en Zyxel router P660R-61 og et accesspoint fra Hawking technology (HWBA54G) Når jeg forbinder computeren via routeren og LAN kabel fungere forbindelsen fint. Prøver jeg at skabe forbindelse via accesspointet kan begge computerer "se" accesspointet og forbindelse er god, men der er ingen forbindelse til nettet. Jeg har kigget på accesspointet og det skal forbindes til en router med switch og det kan jeg ikke læse mig til om den har.
Kan nogle se hvad mit problem er, er det hardware problem mangler jeg evt en switch eller er der noget andet hardware mæssigt eller er det opsætningen af netværket der ikke er i orden?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Det er givetvis access punktet der skal sættes op til opgaven. Du kan starte med at resette den ved at trykke på resetknappen med strøm på access punktet.
Hvis routeren er fra dette århundrede, så har den helt sikket en indbygget switch.
accesspunktet har ikke dhcp, men den skal sende dhcp requests igennem, jeg havde selv et problem med et zyxel accespunkt det skulle hqave opgraderet firmwaren så kørte det
Hint: Marker eget navn i boksen til venstre og klik på accepter.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.