Avatar billede annpro Nybegynder
04. januar 2007 - 21:56 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Overvågning af trådløs netværk

Jeg har nogle bruger på mit trådløse netvæk, dog vil jeg gerne vide hvilke computere der er online på netværket.

Netværket er bygget op med en Asus W500g router, og i forlængelse af denne er der en LinkSys WRE54G Wireless-G Range Expander.

Jeg vil som sagt gerne vide hvilke ip numre der er aktive på netværket, evt deres bandwidt, og evt også hvilke url adresser de aktuelle brugere besøger (skal selvfølgelig kun bruges hvis jeg får besøg af politiet så jeg kan dokumentere at jeg ikke besøger ulovlige sider, og at man så kan finde frem til skyldneren, der er nemlig kun en ekstern ip adresse)

Nogen der kan hjælpe??
Avatar billede bufferzone Praktikant
04. januar 2007 - 22:03 #1
Du bør kikke på programmerne Network Stumbler til Windows eller Kismet til Linux, hvor kismet er den der kan mest (ved ikke om kismet kan køre på Windows idag) samt programmet Arpwatch med disse 2 (3) programmer kan du lave fornuftig overvågning af trådløst net
Avatar billede annpro Nybegynder
04. januar 2007 - 22:06 #2
jeg har faktisk downloaded network stombler men det eneste jeg synes at jeg kan se på det er routerens mac adresse og range expanderens mac adresse, ved ikke hvordan den ellers kan bruges
Avatar billede annpro Nybegynder
04. januar 2007 - 22:13 #3
Det ser ud til at Kismet og Arpwatch begge er til linux og disse kan jeg ikke brug da jeg kører med xp
Avatar billede nva Praktikant
05. januar 2007 - 08:02 #4
Avatar billede annpro Nybegynder
14. maj 2008 - 19:03 #5
nva vil du smide et svar så jeg kan lukke spørgsmålet
Avatar billede nva Praktikant
15. maj 2008 - 07:49 #6
Svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester