Fejl med PS/2 Mouse indgang
Jeg har overtaget en ASRock K7VT2 baseret PC med Windows XP Home edition SP2 på.Ved overtagelsen fungerede PS/2 musen, omend der vist tidligere havde været problemer med at musen kunne fryse.
Jeg har endvidere overtaget et trådløst Medion Keyboard og Mus sæt, som netop er tilsluttet via PS/2 Kbd og Mouse indgangene.
Medion sættet havde aldrig været tilsluttet, men virkede uden videre, og uden at installations CD’en skulle i brug.
Ved total virusscanning med AVG Free, blev der fundet 3 stk. trojanere i restore filer, som AVG Free simpelthen slettede (Trojan horse Dialer.24.AY).
Eftersom HD var formateret til FAT32, konverterede jeg sluttelig HD til NTFS.
Ved opstart efter endt konvertering kunne PS/2 museindgangen ikke længere fungere (KBD fungerer glimrende). Dette er selvfølgelig afprøvet med flere forskellige PS/2 mus.
Ved skift til Windows 98 på den samme PC, fungerer PS/2 musen stadigvæk, hvilket indikerer at der ikke er problemer med hardwaren.
I Windows XP fortæller systemet at der ikke er fundet fejl ved PS/2 musen, ligesom der ikke opnås noget ved at prøve at geninstallere musens drivere.
MD5 check af i8042prt.sys og mouclass.sys mod tilsvarende SP2 versioner af samme filer viser, at MD5 hash er identiske med disse.
I mit univers, lyder det eksotisk hvis en konvertering af harddisk fra FAT32 til NTFS skulle sætte PS/2 mouse ud af drift, hvorfor jeg selv er mest tilbøjelig til at tro, at de tre trojanere eller disses fjernelse kan have skabt problemet.
Eftersom de to normale i8042prt.sys og mouclass.sys imidlertid er tilstede i systemet og angiveligt fungerer som de skal, er jeg nu på herrens mark, fordi jeg ikke aner noget om, hvad jeg videre kan/skal tjekke for at kunne finde ud af, hvor det kan være at forbindelsen fra mouseporten ikke længere kommer korrekt igennem på XP.
PS. En USB baseret mus fungerer glimrende på XP
