Det kan godt lade sig gøre uden det koster en krone. Men så skal holde tungen lige i munden og læse lidt på lektieren :)
Med Windows Vista har Microsoft introduceret et par nye værktøjer til udrulning af bl.a. Vista. Det hele følger med på din Vista DVD.
På den her side kan du læse lidt om processen, som dog skal ændres lidt i dit tilfælde.
http://technet2.microsoft.com/WindowsVista/en/library/76932aa5-61a0-4d38-9a58-8e16a064ad141033.mspx?mfr=trueDet du skal lave om er at i stedet for at lægge dit image ud på en server skal du "bare" lave wim-filen. Du kan efterfølgende brænde den ud på en DVD eller smide den på en USB harddisk.
Når de skriver at du skal boote fra dit Windows PE medie, bør det være nok at bare boote fra din orginale Vista DVD hvor du så lader være med at starte installationen og istedet trykker CTRL+F10 for at få en kommandoprompt frem.
Kræver som sagt lidt læsning og øvelse, men det kan lade sig gøre :)