Avatar billede Mads Nybegynder
07. maj 2007 - 06:14 Der er 4 kommentarer og
3 løsninger

Bibliotekets trådløse internet

Min mormor har lige fået sig en bærbar PC, og i den forbindelse fandt jeg bibliotekets trådløse netværk, som jo er offentlig og alle må have lov til at logge på.

Må hun godt bruge det i stedet for at købe sin egen forbindelse?
Avatar billede strych9 Praktikant
07. maj 2007 - 06:19 #1
Hvorfor ikke bare daffe ned og spørge på biblioteket? Genert?
Avatar billede vejmand Juniormester
07. maj 2007 - 06:26 #2
Hvis hun ikke befinder sig på biblioteket, falder det jo nok lidt uden for formålet med det trådløse netværk.  :-)
Avatar billede gurly Praktikant
07. maj 2007 - 06:52 #3
jeg kan ikke lige huske hvor jeg så det, men det var en webside som havde samlet en masse gratis internet, altså en liste over sådanne hotspot man kunne bruge.
jeg vil mene at det må din mormor gerne, når biblioteket sætter sådan en hotspot op, så er det op til dem at sørge for at den ikke sender længere væk end de selv vil have at nogen skal bruge det
Avatar billede Mads Nybegynder
10. maj 2007 - 08:58 #4
Jeg var lige oppe på bib for at kigge på det, men det fungerer sådan, at man siger til bibliotikaren, at man gerne vil på nettet. Så spørger hun ½, 1 eller 2 timer, og så får man en kode til den tid :(

Så ingen gratis forbindelse til min mormor :P

Kommer i alle 3 med svar?
Avatar billede vejmand Juniormester
10. maj 2007 - 10:05 #5
:-)
Avatar billede strych9 Praktikant
10. maj 2007 - 20:28 #6
okie
Avatar billede gurly Praktikant
27. maj 2007 - 12:31 #7
c",)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester