Avatar billede badal Nybegynder
07. maj 2007 - 21:53 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Trådløs router

Hej
kan I anbefale en trådløs router ? Jeg skal forbinde en stationær med en bærbar computer?

Jeg kunne ogås godt tænke mig at forbinde computeren med tv. Hvordan gøres dette ? Kan i også anbefale softeware og kabler?
Avatar billede kenp Novice
07. maj 2007 - 23:10 #1
en router fra Zyxel eller Linksys kunne være et godt valg.

hvad mener du med at tilslutte din computer til fjernsyn.. der er jo mange muligheder.. bla. pczapper.tv eller via et alm. tv-out kabel dvi til hdmi eller scart hvis din computer har de muligheder...
Avatar billede badal Nybegynder
08. maj 2007 - 09:18 #2
hej kunne du lave et link til edb priser eller et andet site? der findes så mange modeller efterhånden :)

med tilslutte min computer til tv mener jeg egentlig at jeg vil se avi film som jeg har på min computer på tv.
Avatar billede kenp Novice
08. maj 2007 - 11:36 #3
kommer da an på om det må koste 200,- eller 2000,-

tjaaa det var ikke mange yderligere oplysninger som kunne hjælpe dig med at forbinde noget.. det er stadigvæk samme svar.. hvor der er flere muligheder.
Avatar billede badal Nybegynder
08. maj 2007 - 11:47 #4
ja så må jeg lige prøve igen. Prisen skal højst være 1000 kr men hvis man kan få et godt produkt til ca. 500 vil jeg fortrække det.

Hvis det er nemt at sætte op vil det også være fint.

med hensyn til forbinde computer med tv kan vi lige vente med det.. Den med trådløse router er den vigtigste...
Avatar billede kenp Novice
08. maj 2007 - 16:59 #5
her er zyxel ja der er mange... men nu har du jo sat prisen selv ;) http://www.edbpriser.dk/Products/Listproducts.asp?ID=67&Parent=4&Sort=&Gallery=&Producent=645&Rating=0&Max=&Soegeord=&Direction135=2&Sorted135=&Equal138=&Equal140=&Equal643=&Check134=655&Equal543=&Submit.x=17&Submit.y=11

bemærk dog at ofte pris og kvalite følger efter... jeg har en zyxel 334wt den er god (efter mine forventninger) men om den er nem at sætte op.. alt er jo relativt.
Avatar billede badal Nybegynder
09. maj 2007 - 08:57 #6
jeg endte med at købe en router fra linksys. Det blev den her http://www.edbpriser.dk/Products/listprices.asp?ID=1851.

Så kommer næste udfordering med at få den til at virke sammen med min almindelige  router fra fullrate. Men den tager jeg et andet spm.
Avatar billede kenp Novice
09. maj 2007 - 09:25 #7
i´k noget probilem.. hvis du ikke skal forwarde porte elelr lign. så er det bare at smide et kabel i WAN (linksys) til en lan på den fra fullrate.
Avatar billede badal Nybegynder
09. maj 2007 - 12:42 #8
det prøver jeg når jeg kommer hjemme senere. Håber at det er så nemt :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester