Hej allesammen... Jeg har på det seneste haft nogle alvorlige problemer med utrolig lav fps i World of WarCraft... Min computers componenter er som følger:
1 GiB Kingston HyperX DDR ram, PC3200. Athlon 64 3500+ 2Ghz CPU. Asus A8N bundkort Point of View GeForce 6800 Ultra.
Det er vel det mest væsentlige... Mit udgangspunkt er at det er en forholdsvis stabil maskine som kører de fleste spil i god opløsning med mange detaljer uden problemer, men i WoW har den det med at til tider ryge helt ned på 5 FPS hvilket i mine øjne er totalt uacceptabelt!
Jeg har sat mine indstillinger ned så den kører med middel indstillinger og helt i bund med "terrain distance" men den kan stadig nå de 7-8 FPS i visse situationer.
Hvis jeg ser på mine indstillinger for grafikkortet siger den at kortet sidder i PCI Express x 1 port, men hedder det ikke en PCI Express x 16??? Kan det have noget med det at gøre, eller har andre haft lignende problemer med framerates i dette spil?
Anyways, alle idéer er velkomne. På forhånd tak...
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
TBC er meget grafikkrævende især i Shattrah hvor man med din opsætning og i høje opløsninger med alt slået til kan komme helt ned på et uacceptabelt lavt framerate niveau. Jeg satte et GTS 8800 grafikkort i min maskine i forgårs og havde helt ned under 18FPS nu har jeg så fundet ud af at min processor er flaskehalsen (athlon 3500+) og har bestilt en athlon 3800 + X2, dette vil for mit vedkommende gøre tricket.
Hvilken opløsning kører du i og hvor emget RAM har du ?
Som sagt har jeg 1 GiB Ram, og det er ikke de hurtigste, men du har ret... Det er Shattrath og 25 mands raids der river computeren rundt... Jeg satte mine indstillinger lidt ned osv og fik min framerate op så den sjældent ryger under 15 så det kan jeg "leve" med... Selvom jeg ikke er meget for det så er de 3 år denne computer efterhånden har på bagen nok ikke optimalt mere :) Min flaskehals er nok de ram dér, de er forholdsvis gamle, og der er ikke alt for mange af dem... Jeg tror bare jeg må acceptere at min computer er ved at blive gammel :)
Jeg kørte 1280X1024 med ALT i højeste gear, og det var ok pre TBC, men der er nye boller på suppen må man sige, så som sagt må jeg acceptere at spillet er blevet mere krævende...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.