Avatar billede stoeving Nybegynder
19. juli 2007 - 21:11 Der er 7 kommentarer

Bærbar tildeles ikke IP-adresse

Hej!

Jeg har oprettet et trådløst netværk, hvor min stationære computer er tilknyttet routeren(Linksys) via et netkabel, mens min bærbare skal køre trådløst.
Problemet er nu, at hvis jeg lader det trådløse netværk køre uden sikkerhed/kryptering, så kan den bærbare godt tilslutte sig. Men hvis jeg opretter f.eks. WEP-kryptering med tilknyttet password, så kan jeg ikke få tildelt en IP-adresse til den bærbare, på trods af at jeg indtaster det korrekte password.

Nogen idéer til hvad problemet kan være??
Avatar billede kalp Novice
19. juli 2007 - 21:51 #1
Jeg har en router der kører 2 slags krypteringer.. mener WEP er den sikreste..

og den kan ældrer modeller af bærbare IKKE køre med.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
19. juli 2007 - 22:13 #2
WEP er li'så usikker som et åbent trådløst net - stort net. Man skal kun bruge WEP hvis man gerne vil have ubudne gæster. Det tager ca. et minut at komme ind med WEP, og man bruger bare helt standard programmer fra nettet. WEP er yt.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
19. juli 2007 - 22:14 #3
Sjov svateflej:  "stort net" - jeg mente "stort set"
Avatar billede stoeving Nybegynder
19. juli 2007 - 22:14 #4
Jeg tror WEP er den mindst sikre(WAP(?) er mere sikkert). Jeg valgte den for at være sikker på at den bærbare(som er helt ny) kunne genkende det.
Så jeg tror ikke at det er problemet.
Avatar billede kalp Novice
19. juli 2007 - 22:19 #5
prøv at skukke for din firewall så
Avatar billede kalp Novice
19. juli 2007 - 22:20 #6
skukke = slukke

de kan også have en tendens til at blokkere.
Avatar billede kalp Novice
31. juli 2007 - 23:53 #7
Erikjacobsen >> jeg mente WPA:S  sorry! opfangede først fejlen nu hehe:P flovt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester