02. august 2007 - 15:54Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Værdier til graf
Input til min graf står i kolonne D, men længden varierer fra uge til uge. Kan man gøre noget så man er fri for at ændre input-område fra uge til uge. Jeg vil fx gerne have at grafen tager de værdier som står i kolonne D fra række 12 til 1000, men vil ikke have "tomme" værdier med. Hvis der fx ikke er værdier fra række 250 og ned til 1000 vil jeg altså ikke have værdien 0 i resten af grafen.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Att: excelent Der står ikke 0-værdier i selve tabellen, men hvis der ikke er værdier fra linie 250 og ned til 1000 vil tabellen ikke være så pæn uden at man ændrer i den. Jeg har "" i de felter hvor der ikke er værdier fra række 250 til 1000. Jeg kender ikke så meget til autofilter og hvordan det skulle kunne løse det.
Att: martpe Jeg har gjort følgende: indsæt, navn, definer.
Nr 1 har fået navnet Datasæt og under refererer til står der: =Forskydning(d11;a1;0;b1;1)
Gjort det samme med Etikettesæt men ændret d11 til b11.
Når jeg så oprettet en graf, skriver jeg under værdier: =Ark2.xls!Datasæt
Men så kommer der en fejl: Ugyldig reference. Referencen skal henvise til et åbent regneark.
Skal jeg have navnet på hele excelarket med eller hvad gør jeg galt?
Jeg har mine data i ark2 fra række 14 og nedefter i kolonne B:D. B er dato, C er navn og D er værdier. Der er overskrifter i række 12 og en blank celle i række 13.
I denne periode er der kun meget få data, så der er data fra række 14 til 24. I næste uge kan der dog være data fra række 14 til 150 eller 250 osv. I denne uge har cellerne efter række 24 værdien "".
Opret navn fx Etiket,- under Refererer til skriver du : =FORSKYDNING(Ark2!$B$13;1;0;TÆLV(Ark2!$B$13:$B$1000)-1) Opret navn fx Værdier,- under Refererer til skriver du : =FORSKYDNING(Ark2!$D$13;1;0;TÆLV(Ark2!$D$13:$D$1000)-1)
Højreklik på din graf,- vælg Kildedata,- under Værdier skriver du : navn på din projektmappe . xls!Værdier (fx Mappe1.xls!Værdier) under Kategori skriver du : navn på din projektmappe . xls!Etiket
Jeg kan godt få en graf frem nu, men den tager også 0 værdier med, således at grafen bare bliver flad efter den sidste rigtige værdi. Jeg har en formel i værdi- og etiket-kolonnen, men den er lavet sådan at værdien "" fremkommer, hvis nogle betingelser ikke er opfyldt. Det er altså ikke kun indtastningen af tal i kolonnerne. Jeg ved ikke om det har nogen effekt?
Beklager, at det er lidt svært at forklare. Har et regneark, som efter samme princip, ville kunne løse problemet (hvis jeg har forstået problemet rigtigt). Jeg ved IKKE hvorvidt man må fremsende filer via mail. Jeg gør det gerne, hvis du angiver mig din mail.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.