Avatar billede noerager Nybegynder
09. august 2007 - 17:10 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

TDC sikkerhedspakke

TDC sikkerhedspakken er så vidt jeg kan finde ud af fra Norman. Hvordan har denne software klaret sig i tests blandt andre udbydere af firewalls og antivirus. Findes der gratis alternativer der er bedre eller lige så gode. Jeg synes sikker hedspakken bruger en del cpu og ram på min xp computer så hvis der var/er et gratis alternativ der ikke belaster så hårdt kunne det jo  være man skulle kigge på det.
Avatar billede steffansp Nybegynder
09. august 2007 - 17:26 #1
Der er en udemærket sikkerheds og gratis herinde:
http://www.spywarefri.dk/manualer/sikkerhedspakke.htm
Med AVG eller avast som antivirus..

jeg bruger selv NOD32, da det er den mindst ressource krævende antivirus program der findes, den klarer sig rimelig godt.. Men koster penge..
Avatar billede steffansp Nybegynder
09. august 2007 - 17:31 #2
Her kan du desuden se hvordan de klarer sig i forhold til hinanden:
http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse_2007_05.php
http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse_2007_02.php

Norman klarer sig fint :)
Avatar billede noerager Nybegynder
09. august 2007 - 17:36 #3
Den der nod. er der detsamme i som i tdc's. altså firewall, antivirus, spyware, og sidst men ikke mindst blokeringsfilter for børnene.
Avatar billede steffansp Nybegynder
09. august 2007 - 18:04 #4
Nej desværre, kun antivirus.. I deres beta er der firewall..
Men har ikke blokeringsfilter.
Avatar billede noerager Nybegynder
09. august 2007 - 21:51 #5
ok
Avatar billede noerager Nybegynder
15. august 2007 - 13:26 #6
Hvis i vil have point så lig svar.
Avatar billede steffansp Nybegynder
15. august 2007 - 13:41 #7
tak :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester