Avatar billede darmann Nybegynder
10. september 2007 - 12:29 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hvilket trådløse netværkskort skal jeg bruge

jeg har fået en stationer pc ind i mit hus som skal køre med trådløs netværk men hvilket kort skal jeg vælge jeg har en Linksys WRT54G router som køre med en bærbar pc der er ca. 16m hen til den stationere pc og to 7,5cm tykke gasbeton vægge

Med venlig hilsen

Klaus Darmann
Avatar billede bufferzone Praktikant
10. september 2007 - 12:47 #1
Jeg ville vælge et linksys kort, da der er størt chance for at de kan arbejde gnidningsløst sammen.

Om det kan lade sig gøre kan man ikke sige noget om på de foreliggende oplysninger. Det lyder bestemt muligt, men hvis der er metal i væggene, f.eks. alucraft som dampspær, så kan det godt være umuligt
Avatar billede jop... Nybegynder
10. september 2007 - 12:49 #2
Trådløs netværk kan være en mærkelig størrelse. De 2 betonvæge burde dog ikke blive noget problem med kun 16m imellem stationerne. Jeg har set det køre mange steder.

Jeg vil foreslå dig 2 ting:
1- http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=18514
2- http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=136690

Det har virket for mig i enhver sammenhæng  :o)
Avatar billede darmann Nybegynder
10. september 2007 - 12:53 #3
Jop mener du at jeg skal købe begge dele

Med venlig hilsen

Klaus Darmann
Avatar billede jop... Nybegynder
10. september 2007 - 13:33 #4
Nej, jeg ville prøve at nøjes med pci-kortet først. Rækker det lige knapt nok, har de antenner reddet mig nogle gange  :-)  Bruger dem selv i et ca. 200 kvm2 stort hus, og der er fuld dækning hele vejen rundt (og haven med). Men som bufferzone skriver, kan der været materialer i væggen som besværliggør det hele lidt. Det er dog mere undtagelsen end reglen.
Avatar billede jop... Nybegynder
03. december 2007 - 14:30 #5
tid til at lukke?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester