Avatar billede allanfrisk Novice
21. oktober 2007 - 17:51 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Netgear mister forbindelsen til router

HEJ.
Har et stort problem.
Min NETGEAR WG111v2 USB adapter til trådløst netværk mister forbindelsen til min belkin router.
Har hentet seneste firmvare til netgear men den mister stadig forbindelsen.
Har også en bærbar med intelProset som IKKE har problemer overhovedet.
Har forsøgt at afinstallere sv men intet vireker.
Problemet opstod først efter at vi fik bredbåndstelefoni... Er der nogen der overhovedet har en idé om hvad der kan være galt.
I forbindelse med omlægning til bredbåndstelefoni fik vi opgraderet til 8mb/sek men jeg kunne ikke forestille mig at det er problemet da usb adapteren jo kan køre 54 mb/sek..
HJÆLP....

Mv.h.
Allan
Avatar billede tonygk Nybegynder
21. oktober 2007 - 19:29 #1
Har du også opdateret driveren til dit netkort?
Avatar billede allanfrisk Novice
21. oktober 2007 - 21:16 #2
nej. Det er på en stationær pc. Jeg regner ikke med at netkortet har nogen betydning, det er jo ikke koblet på forbindelsen..
Avatar billede allanfrisk Novice
17. februar 2011 - 12:16 #3
Lukketid
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester