15. november 2007 - 20:48Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Nybegynder: Hjælp til at lave et login vindue med password
Hejsa,
Jeg er helt ny på java fronten, og programmering i det hele taget. Jeg er gået igang med en simpel opgave med er allerede gået istå desværre... Det første led i min opgave er at lave et login vindue til en enkelt bruger bare. Der skal ikke oprettes nye brugere. Håber der er nogen der har lyst til at hjælpe!
Jeg har oprettet en new public class kaldet Login og startet med at lave to textfields med tilhørende labels og en login-knap, og så er det så jeg allerede går i stå... jeg kan for det første ikke lige hitte ud af at få det til at fungere med passwordField og så ville jeg egentlig også gerne spørge om hvordan jeg, når det kommer til at virke med username og password, får kaldt en ny side frem når brugeren er logget ind??
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
jLabel1 = new javax.swing.JLabel(); username = new javax.swing.JTextField(); jLabel2 = new javax.swing.JLabel(); password = new javax.swing.JPasswordField(); jButton1 = new javax.swing.JButton();
jLabel1 = new javax.swing.JLabel(); username = new javax.swing.JTextField(); jLabel2 = new javax.swing.JLabel(); password = new javax.swing.JPasswordField(); jButton1 = new javax.swing.JButton();
Ja vi snakker bare om en desktop app. Nu har Carsten lagt et svar med Swing kan jeg se, hvis du har en læsning med awt er jeg meget interesseret i at se den... er ikke helt klar på forskellen nemlig :-)
jLabel1 = new java.awt.Label(); username = new java.awt.TextField(); jLabel2 = new java.awt.Label(); password = new java.awt.TextField(); password.setEchoChar('*'); jButton1 = new java.awt.Button();
setLayout(new java.awt.GridBagLayout());
jLabel1.setText("Brugernavn:"); gridBagConstraints = new java.awt.GridBagConstraints(); gridBagConstraints.fill = java.awt.GridBagConstraints.HORIZONTAL; gridBagConstraints.insets = new java.awt.Insets(5, 5, 5, 5); add(jLabel1, gridBagConstraints);
username.setColumns(10); gridBagConstraints = new java.awt.GridBagConstraints(); gridBagConstraints.fill = java.awt.GridBagConstraints.HORIZONTAL; gridBagConstraints.anchor = java.awt.GridBagConstraints.WEST; gridBagConstraints.insets = new java.awt.Insets(5, 5, 5, 5); add(username, gridBagConstraints);
AWT komponenter har de medfødte native ressourcer som gør at de kan vises på skærmen, derfor kaldes AWT komponenter også for heavyweight komponenter, og Swing kaldes lightweight komponenter.
For at Swing komponenter kan vises på skærmen, LÅNER de disse ressourcer fra deres nærmeste AWT komponent, som kunne være en Frame, JFrame, Applet etc.
Kort sagt. AWT komponenter har det tunge grej som skal til, Swing komponenter nøjes med at låne !
Tusind tak Carsten, det er godt nok noget tungt at komme igennem, men jeg arbejder på det... havde håbet det var mere simpelt, men jeg klarer det jo nok :-) Og mange tak for de enormt hurtige svar!!
Mvh Cat
Ps. Er også ny i dette forum - hvordan giver man dig de point jeg skylder dig? Jeg har trykket på accepter, men synes ikke der er sket noget... :-)
Aha, ja så forstår jeg bedre :-) Nu skulle det også være ordnet. Tusind tak for hjælpen! Go aften,
Cat
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.