Avatar billede mrdj Nybegynder
19. november 2007 - 16:29 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Opdatering af felt med X antal %

Hej

Jeg sidder med et regneark med nogle varer i. Der er en kolonne som indeholder "Brutto" prisen og så en kolonne mere som indeholder "Nettoprisen" - Nettoprisen bliver beregnet via formel baseret på bruttoprisen.

Nu er det så sådan at jeg ønsker at opdatere ALLE bruttopriser med +5% i det eksisterende felt.

Er det ikke muligt at lave en makro som går ind og analyserer kolonnen D f.eks og så automatisk ligger 5% til og overskriver det gamle beløb med detnye beløb, hvorfor så nettoprisen automatisk bliver beregnet via den eksisterende formel for nettopris. Og hvordan bliver koden i så fald for denne makro. Der er kun 1 ark.

Vil gerne hvis makroen kommer frem og spørger om hvormange procent bruttoprisen skal opdateres med, da det ikke nødvendigvis er 5% igen om et ½år.

På forhånd tak for hjælpen.
Avatar billede jkrons Professor
19. november 2007 - 16:34 #1
Jo det kan godt lade sig gøre.

Marker D-kolonnen. Kør denne makro:

Sub OpdaterPris()
    Opd = 1 + InputBox("Indtast opdateringsprocent uden procenttegn") / 100
    For Each c In Selection.Cells
            c.Value = c.Value * Opd
    Next
End Sub
Avatar billede luffeladefoged Praktikant
19. november 2007 - 16:50 #2
En anden mulighed:
Du kan også skrive 1,05 i en tom celle. Tag en copy på denne - marker dine bruttopriser - menu - edit - paste special - og under "Operation" clicker du "Multiply" af - og OK. Så bliver alle de markerede tal ganget med 1,05.
Hilsen Luffe
Avatar billede luffeladefoged Praktikant
25. november 2007 - 20:42 #3
Fik du fikset prisstigningen?
/Luffe
Avatar billede mrdj Nybegynder
25. november 2007 - 21:13 #4
Hej Luffe

Ja jeg har løst det nu, har afprøvet begge metoder og må erkendt at JKRONS er den der nemmest opfylder mit behov da den ikke er afhængig af "indtastning" i et felt med værdi, men meget brugervenlig i form af spørgsmålet på de felter man selv markerer. Men tak for indsparket :-)

Jkrons smid et svar og du får point
Avatar billede jkrons Professor
25. november 2007 - 22:29 #5
Her er et svar :-)
Avatar billede mrdj Nybegynder
25. november 2007 - 22:45 #6
Tusind tak for hjælpen :-)
Avatar billede jkrons Professor
26. november 2007 - 20:06 #7
Velbekomme :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester