20. november 2007 - 10:08Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Værktøjslinie
Har en lille excel udfordring. Hos en kunde er der automatisk en ekstra værktøjslinie uanset hvilket dokument man åbner. Værktøjslinien indeholde 5 ikoner(hjemme lavede kan jeg se) - men alle ikoner henviser til et dokument som åbenbart ikke findes mere, da en meddelelse kommer frem omkring dette, når man trykker på en af knapperne.
Så jeg vil jo ind og ændrer den sti knapperne henviser til, men hvor skal jeg gøre dette. Jeg ved ikke hvordan det er lavet, da dem der har lavet der ikker er der mere, men har prøvet at tjekke vba uden at kunne se noget. Er det kun via vba dette kan laves eller hvad er det jeg skal kigge efter ?
Jeg har gjort det du nævnte og højre klikker jeg på et af ikonerne, kan jeg bl.a. ændrer ikonet. Feltet har også et navn - og jeg formoder det navn er makro´ens navn - der er dog ingen vaglmuligheder der hedder noget med "rediger makro" eller lign når jeg højre klikker på det..
Går jeg ind i excel og kigger i makroer ligger der dog ingen makro´er ved navn af nogle af de felter?
Når jeg trykker på "tildel makro" kommer der en oversigt med 1 makro - alle knapper har kun den ene makro når jeg vælger "tildel makro"
Kigger jeg ind står der intet.
Det skal siges, at de 5 knapper der findes egentlig blot skal sætte et bogstav.
Det vil sige, trykker jeg på "ferie" ikonet skal den sætte et "f"(med gul baggrund) i excel, og så er der ellers 4 andre lignende knapper, som "blot" skal sætte et bogstav i skema med den rigtige baggrunds farve - og det fungerer så ikke mere
Det bliver brugt til at holde styr på medarbejderne i de forskellige uger, hvor meget ferie, sygdom osv de har - primitiv ja, men sådan kører de det nu engang på :D
Ja - så vidt jeg kan se er der noget der er slettet/overskrevet.
Jeg aner som sagt intet til makro, men er der mange ben i at give en knap den funktion at skulle tilføje et bogstav i en celle og derudover sætte en baggrundsfarve ?
Har fundet ud af dokumentet kun virker på denne pc hvor jeg har lavet makroerne - kan man ikke "vedhæfte" de makroer så det følger dokumentet uanset hvilken pc der bliver anvendt
joo, makroerne skal ligge i din fil, knapperne kan mig bekendt ikke komme med
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.