03. januar 2008 - 14:58Der er
14 kommentarer og 1 løsning
FTP vs. Stifinder
Hej
Jeg har engang ladet mig fortælle at en ftp-klient flytter filer direkte fra "Source" til "Destination", og ikke ligesom i stifinder, hvor det foregår sådan her: "Source -> til PC -> fra PC -> Destination". Er det korrekt eller helt hen i vejret.
Det er sådan nogenlunde korrekt, derhend at du med forskellige former for fjernadministration og andet kan næsten det samme med stifinder. Der er dog ingen tvivl om at stifinderen er lavet til at køre lokalt på en pc hvor ftp er til at flytte data mellem maskiner med
Men nås jeg bruger et ftp-program til at flytte filer fra et netværksdrev til et andet, kører det lige så laaaangsooooomt som hvis jeg bruger stifinder?
Det kan i visse tilfælde køre endnu langsommere dels fordi du bør krypterer forbindelse og dels forbi filflytning med stifinder bruger netbios der kræver mere båndbredde end FTP hvis jeg ikke husker forkert
ja blandt andet .Ftp er en tusse gammel protokol der nærmest er alvet til tynde ustabile linier, den er ekstrem simpel. Netbios er en typisk microsoft protokol, bedst egnet til LAN og ikke særlig effektiv
for at svare på spørgsmålet... hvis du med destination mener "ikke lokalt på pc'en" så kan ftp klienten ikke flytte direkte fra serveren til destinationen. Det skal en tur omkring pc'en. Serveren og destination er jo ikke nødvendigvis på samme netværk og dermed ikke umiddelbart forbundet... eller misforstår jeg helt?
Næh, ikke helt. Men i dette tilfælde er de på samme subnet, men med det efterhånden uundgåelige duplex, burde det jo egentlig ikke påvirke hastigheden. Alle netkort, inklusiv switch, kører GB.
Det siges ellers at man med alderen bedre husker hvad der skete for tid tilbage end korttidshukommelse. Det kan være det pludselig dukker op en gang i fremtiden.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.